Naga MarketsCo w raporcie inflacyjnym przygotował BoE?
Co w raporcie inflacyjnym przygotował BoE?

Kwartalny raport Banku Anglii dotyczący inflacji ma według prognoz być bardziej gołębim od stanowiska BoE z Q3 i zasugerować przesunięcie w czasie pierwszej podwyżki stóp procentowych. Oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego i inflacji najprawdopodobniej zostaną zrewidowane w dół. Jako, że kalendarz makro w tym tygodniu jest dosyć spokojny, oczy inwestorów skupiają się właśnie na Wielkiej Brytanii  – dwie najistotniejsze godziny to 10:30 oraz 11:30. Wszystkie informacje na bieżąco możecie śledzić w Forex na Żywo.


AKTUALIZACJA

Raport inflacyjny BoE tak jak zakładano wyraźnie gołębi. GBP/USD osunęło się do 1.5849. Pełna treść raportu tutaj.

  • Krótkoterminowe prognozy CPI niższe niż te podawane w sierpniu.
  • Niska inflacja spowodowana niższymi cenami importowanych towarów oraz słabym poptyem
  • Inflacja będzie przebiegała nad 1.0% w 2015 roku, powoli powracając do 2.0%
  • Mark Carney powtarzał to co zwykle – normalizacja polityki będzie rozłożona w czasie, stopniowa i ograniczona – zależna oczywiście od danych makroekonomicznych
  • Obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego do 2.9% z 3.1% w 2015 roku (z powodu niskiej inflacji)
  • Inflacja CPI na poziomie 1.4% (wcześniej 1.7%) w 2015 roku
  • Spadkowe perspektywy ze strefy euro, wzrostowe ze strony USA

Osunięcia w globalnych prognozach wzrostu dynamiki gospodarczej, obawy odnośnie sytuacji strefy euro, zdecydowanie gorsze od oczekiwanych wrześniowe odczyty CPI, spadające ceny ropy, osłabiona dynamika wzrostowa GBP oraz niezadowalające w ostatnim czasie odczyty poziomu realnych zarobków – wszystko to powoduje, że spora część inwestorów spodziewa się negatywnego wydźwięku dzisiejszego raportu inflacyjnego.

Z drugiej jednak strony nie możemy zapominać o tym, że stopa bezrobocia cały czas spada (spodziewamy się dalszego osunięcia stopy ILO do 5.9% w okresie od lipca do września), czyli zdecydowanie mocniej niż zakłada BoE (6.1%). Stopa partycypacji również powinna spaść (do 63.4% z 63.7% trzy miesiące temu) co sugeruje rewizję w dół niedoborów na rynku pracy. O ile krótkoterminowe prognozy inflacyjne na pewno będą gorsze od dotychczasowych w związku z obecnymi zmianami rynkowymi, to nie powinniśmy spodziewać się znacznych modyfikacji w średnioterminowych prognozach dot. inflacji.

Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest stwierdzenie, że BoE nadal będzie wskazywał na stopniowe wzrosty inflacji CPI w horyzoncie trzyletnim. Wewnętrzna siła UK oraz cały czas poprawiająca się sytuacja na rynku pracy na pewno wspierają tę tezę.

Kiedy czas na normalizację?

W związku z tym, kiedy możemy spodziewać się pierwszych podwyżek stóp? Bank Anglii najprawdopodobniej będzie chciał poczekać jeszcze co najmniej jeden lub dwa kwartały przed rozpoczęciem normalizacji. Patrząc natomiast na prognozowane wartości inflacji CPI – która w pierwszej połowie 2015 utrzyma się poniżej celu – pierwszej fazy podnoszenia stóp możemy spodziewać się dopiero w sierpniu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here