Naga MarketsaluminiumCasper Burgering, starszy ekonomista towarowy w ABN AMRO wskazuje, że rynki metali przemysłowych walczyły w tym roku z rynkowymi przeciwnościami, ale w pierwszym kwartale nastroje na większości rynków metali nadal były w pełnym rozkwicie.


Zobacz również: OPEC zdecydował przedłużyć umowę na cięcia produkcji ropy o 9 miesięcy

Słabnąca aktywność gospodarcza na świecie wpływa na spadek cen metali nieszlachetnych

Ekspert wskazuje, iż od początku roku przeważał optymizm dotyczący umowy handlowej między USA, a Chinami. Nastrój zmienił się na początku drugiego kwartału, kiedy negocjacje handlowe między dwoma mocarstwami utknęły w martwym punkcie. Aktywność gospodarcza w USA, Chinach i Europie zmalała wraz ze wzrostem napięć, co spowodowało spadek cen metali.

Tak zwany indeks LME – który odzwierciedla ważony trend cen aluminium, miedzi, cyny, niklu, ołowiu i cynku – wzrósł w bilansie o zaledwie 1% w tym roku. Podczas gdy cena aluminium spadła o prawie 6% do 2 lipca 2019 r., cena niklu szczególnie wzrosła w tym roku o ponad 13%. Z kolei cena cynku zanotowała niewielki wzrost o 1%, podczas gdy cena miedzi spadła o prawie 2% w porównaniu z 1 stycznia – napisano w raporcie.

Kursy metali 3 lipca 2019
Kursy metali. Źródło: money.pl

Od wprowadzenia taryf importowych Trumpa ceny stali pozostają pod presją. Burgering zauważa, że  bariery importowe stworzone przez prezydenta USA miały destrukcyjny wpływ na globalne przepływy handlu stalą. Sektor stoi w obliczu obfitej podaży, słabego popytu, wyższych kosztów zakupu i stale niskich cen stali. Są to w jego ocenie bardzo trudne warunki.

Zobacz również: Chiny: Dobre wieści z Osaki, słabe PMI i rośnie zagrożenie na rynku kredytowym

Połączenie wielu czynników makroekonomicznych stanie się cenotwórcze na rynkach metali przemysłowych w nadchodzących miesiącach. Najważniejsze to wojna handlowa, polityka monetarna banków centralnych w USA (Fed), strefa euro (EBC) i Chiny (PBoC), kierunek kursu dolara i aktywność gospodarcza w wielu krajach – podsumował Casper Burgering.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here