Naga MarketsRynki DeFi nie są jeszcze wykorzystywane przez hakerów, ale w tym roku to się zmieni - twierdzi ChainalysisPrzestępstwa finansowe związane z DeFi stanowiły sporo mniej niż 1 proc. całkowitego wolumenu transakcji na zdecentralizowanych giełdach (DEX). Tyle że wskaźnik przestępczości na DEX-ach wzrośnie w 2021 roku, twierdzą analitycy Chainalysis.

  • Zdaniem analityków Chainalysis dziś rynek DeFi nie jest jeszcze wykorzystywany przez przestępców.
  • W 2021 r. może to jednak ulec zmianie.

DeFi dziś i DeFi jutro

Około 144,3 miliarda USD przeszło przez zdecentralizowane giełdy (DEX) w 2020 roku, ale nie wszystkie transakcje dotyczyły legalnie uzyskanych kryptowalut.

Te artykuły również Cię zainteresują
Firma Chainalysis, zajmująca się analizą blockchainów, szacuje, że około 34 mln USD zdecentralizowanych transakcji finansowych (DeFi) zostało przeprowadzonych przez przestępców.Kwota 34 milionów USD może nie wydawać się duża – w końcu to tylko 0,02 proc. szacowanego wolumenu DEX. Tyle że liczba ta pozostaje dość wysoka, jeśli wpisze się ją w szerszy kontekst i to, że wartość tego typu nielegalnych działań może wzrosnąć w 2021 r., co prognozuje główny analityk Chainalysis Jacob Illum w szkicu udostępnionym na The Block.

Dlaczego hakerzy pojawią się na rynku DeFi?

Illum jako powód tego, co zawarł w swojej prognozie, wymienia fakt, że dziś na rynku DeFi brakuje ludzkiego nadzoru dot. transakcji, co może skusić przestępców. Ekspert twierdzi, że w rezultacie wzrośnie skala prania pieniędzy za pośrednictwem DeFi.

Pozostaje pytanie, czy najpopularniejszymi platformami będą te, na których administratorzy zachowają wystarczającą kontrolę, aby zapobiegać transakcjom przestępczym, jak widzieliśmy podczas włamania do KuCoin – napisał Illum.

Do tego, jak dodał, rynki takie jak Televend, ulegają decentralizacji. Televend używa np. zaszyfrowanych automatycznych botów czatowych w aplikacji Telegram, aby połączyć ponad 150000 dostawców z kupującymi. Kupujący składają zamówienia na automatycznym czacie dostawcy, a następnie otrzymują adres BTC wygenerowany przez bota.

– Televend otrzymuje prowizje od każdej sprzedaży, ale tak naprawdę nigdy nie dotyka funduszy, więc nie ma centralnego podmiotu, który organy ścigania śledziłyby za pomocą analizy łańcucha bloków – napisał Illum.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq spółki | orlen kurs | kurs pkn orlen | zloty online | ropa kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here