Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 14 października 2019 r., kiedy to nie poznamy ani jednego, znaczącego raportu dot. którejkolwiek z wiodących gospodarek.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się natomiast zdecydowanie ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 2:30) poznamy bowiem protokół z ostatniego posiedzenia RBA. Warto w tym miejscu przypomnieć, że z początkiem października Bank Rezerw Australii (RBA) zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się obniżyć stopę gotówkową o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 0,75% i oznajmił, że może jeszcze bardziej ją obniżyć tym samym zapuszczając się głębiej na poziomy, na których może być konieczne zastosowanie niekonwencjonalnych środków fiskalnych. Ruch ten ma częściowo na celu zapobiec potencjalnemu odbiciu deprecjonującej waluty, która mogłaby ulec umocnieniu, gdyby polityka RBA stała w miejscu, podczas gdy jej globalne odpowiedniki osłabiają swoje waluty. Warto zwrócić uwagę, że była to już trzecia obniżka stóp procentowych w ciągu ostatnich miesięcy. W czerwcu RBA obniżyło bowiem stopy procentowe do 1,25% z 1,50% a w lipcu do 1,00%.

Jeszcze przed południem (o godz. 10:30) Wyspiarze podzielą się także najnowszym raportem z brytyjskiego rynku pracy, a nasz rodzimy Główny Urząd Statystyczny (o godz. 11:00) opublikuje dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI). Szacuje się, że w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadną w Polsce o 0,1%. Gdyby tak się stało, w stosunku do października 2018 r. wzrosłyby one “jedynie” o 2,6%.

Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 23:45 poznamy jeszcze wskaźnik CPI z Nowej Zelandii. W tym przypadku ekonomiści spodziewają się wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w III kw. br. o 0,6%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,4%.

Środa

Środowa sesja również zapowiada się dość interesująca. Już przed południem poznamy bowiem dwa raporty dot. inflacji CPI. Pierwszy z nich pochodzić będzie z Wielkiej Brytanii, a drugi ze strefy euro. W raz z wybiciem godz. 14:30 podobny raport przedstawi także Urząd Statystyczny Kanady.

Równocześnie, amerykański Census Bureau podzieli się najnowszymi wynikami sprzedaży detalicznej w USA. Szacuje się, że jej wartość wzrosła we wrześniu br. o 0,3%.

Dwie godziny później (o godz. 16:30) poznamy natomiast cotygodniowy raport EIA (Energy Information Administration) dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek

Czwartkowa sesja rozpocznie się od publikacji raportu z australijskiego rynku pracy. Już o godz. 2:30 czasu polskiego poznamy bowiem najnowsze dane dot. zmiany zatrudnienia oraz stopy bezrobocia. Zadniem ekonomistów, we wrześniu br. przybyło 15 tys. nowych miejsc pracy a bezrobocie utrzymało się na dotychczasowym poziomie 5,3%.

Jeszcze przed południem (o godz. 10:30) brytyjski Office for National Statistics (ONS) przedstawi także dane dot. sprzedaży detalicznej w UK. Szacuje się, że jej wartość wzrosła we wrześniu br. o 0,1%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost aż o 3,2%.

W godzinach popołudniowych (o godz. 14:30) poznamy natomiast raport z amerykańskiego nieruchomości. Prognozy przed ta publikacją zakładają, że we wrześniu br. wydano 1,355 mln zezwoleń na budowę oraz rozpoczęto budowy 1,303 mln nowych domów.

Piątek

Piątkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej.Tego dnia próżno bowiem szukać w kalendarzu makroekonomicznych publikacji jakichkolwiek istotnych raportów.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – Optymizm dot. Brexitu umacnia funta! GBP najsilniejszą walutą G8
Następny artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 40 – 12.10.2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here