Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 28 października 2019 r., kiedy to nie poznamy ani jednego, znaczącego raportu dot. którejkolwiek z wiodących gospodarek.

Wtorek

Równie spokojnie zapowiada się także wtorkowa sesja. Tego dnia na pierwsze, “istotne” dane przyjdzie nam bowiem poczekać aż do godz. 16:00, kiedy to poznamy raport dot. podpisanych umów kupna domów w USA. W tym przypadku analitycy spodziewają się 1,7-procentowego wzrostu wartości indeksu podpisanych umów kupna domów (wobec wzrostu o 1,6% sprzed miesiąca). Warto przypomnieć, że jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Równocześnie poznamy jeszcze wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów wg Conference Board. Sam raport sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym bardziej optymistyczne odpowiedzi uzyskano w badaniu.

Środa

W odróżnieniu do dwóch poprzednich, środowa sesja zapowiada się niezwykle emocjonująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 2:30 czasu polskiego) poznamy bowiem najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Australii. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w trzecim kwartale o 0,5% (po wzroście o 0,6% w Q2 2019), co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,7% (po wzroście o 1,6% w Q2 2019).

O godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi także wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, we wrześniu br. przybyło 132 tys. miejsc pracy (wobec 135 tys. raportowanych miesiąc wcześniej).

15 minut później (o godz. 14:30) poznamy również raport dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że PKB wzrósł w trzecim kwartale br. o 1,6%.

Jak w niemal każdą środę, punktualnie o godz. 16:30 poznamy natomiast cotygodniowy raport EIA (Energy Information Administration) dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Wśród najważniejszych, zaplanowanych na ten dzień wydarzeń bez wątpienia wymienić trzeba z pewnością także dwie decyzje monetarne. Pierwszą z nich, o godz. 16:00 ogłosi Bank Kanady (BoC), a drugą, o godz. 20:00 amerykańska Rezerwa Federalna. W obydwu przypadkach oczekuje się utrzymania poziomu stóp procentowych na niezmienionych poziomach.

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Już o poranku poznamy bowiem decyzje monetarną Banku Japonii. Zdaniem ekonomistów BoJ utrzyma w październiku stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Większej zmienności na notowaniach jena japońskiego spodziewać moglibyśmy się zatem po godz. 8:30, kiedy to rozpocznie się konferencja prasowa, w trakcie której poznamy uzasadnienie decyzji banku.

W ciągu dnia poznamy natomiast raporty dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Polski i strefy euro oraz dane o dynamice wzrostu gospodarczego Kanady.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że we wrześniu 2019 r. przybyło 105 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem gorszym od poprzedniego (136 tys.). Analitycy zakładają, że stopa bezrobocia wzrośnie do 3,6% z 3,5% dotychczas, a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,3% m/m oraz 3,0% r/r.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 42 – 26.10.2019
Następny artykułNie udaje Ci się handlować pod “newsy”? Zrób to inaczej – Justin Bennett
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here