Naga MarketsRynki akcji w obliczu "zwijania" QE - czy Fed stworzył mit?
źródło: fotolia.com

13.08.2013

Od dawna mówi się na temat wpływu QE na rynki akcji w USA. Jednak od pewnego czasu wiele mówi się też o tym, jaki wpływ będzie miało “zwijanie” QE oraz jego zakończenie. Początek ograniczania programów skupu aktywów, czyli tzw. “zwijania”, spodziewany jest jeszcze w tym roku, przy czym wielu analityków spekuluje nad wrześniowym terminem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polecam artykuł: Prezes Dallas Fed: „Powinniśmy zacząć zwijanie we wrześniu”

Bardzo ważne dla wszelkiej maści inwestorów jest to, jak zachowają się akcje i indeksy giełdowe, kiedy Fed odetnie dopływ drukowanych pieniędzy na rynki. Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny z Wells Capital Management, mówi, że obawy mogą być przesadzone, a “mit wielkiego Fed” rozdmuchany. Twierdzi natomiast, że rok 2014 może być równie dobry, a może nawet jeszcze lepszy dla rynku akcji.

Scenariusz ponurego grabarza zakłada, że gdy zwijanie się rozpocznie, okaże się, że gospodarka nie poradzi sobie ze stanięciem na nogi, to pogrąży zaufanie, a obawy o wzrost gospodarczy pogrzebią rynek akcji. Jednak Paulsen przedstawia bardziej optymistyczną wersję tej historii: “Alternatywnie, gospodarka i rynek akcji przetrwają i będą prosperowały pomimo tego, że Fed zabierze wazę z ponczem i pomimo wyższego oprocentowania hipotek. Zaufanie (wstrzymywane prawdopodobnie przez Fed, który napędza mit, jakoby ożywienie gospodarcze było sztuczne i podtrzymywane jedynie przez stałe pompowanie płynności) może wreszcie poprawić się na tyle, by indukować aktywność ekonomiczną opartą o zwierzęce instynkty i wypromuje kolejną aprecjację na rynku akcji” – pisze Paulsen w opinii przesłanej do klientów.

Paulsen uważa, że polityka monetarna i QE odgrywają znacznie mniejszą rolę w gospodarce i na rynkach finansowych niż większość uważa. Jeśli wrześniowe zwijanie w wykonaniu Fed nie okaże się katastrofalne, to rynki mogą zyskać poprzez fakt, że gospodarka faktycznie radzi sobie sama. W rzeczywistości może się okazać, że informacja ta będzie bardziej stymulująca niż zabiegi Fed’u. Proporcje cen do zarobków zostałyby dowartościowane, jako że wiele z nich spadło znacząco po 2000 roku w związku ze stałą, powolną erozją zaufania.

Paulsen ponadto pisze, że wszystko okaże się w praktyce i jednocześnie wskazuje kilka faktów opowiadających się za jego tezą:

1. Wskaźniki zaufania utrzymują się na dobrych poziomach mimo powrotu wyższego oprocentowania hipotek i spekulacji na temat zwijania.

2. Ankieta ISM dotycząca wytwórstwa osiągnęła w czerwcu najwyższy poziom od dwóch lat.

3. Indeks S&P 500 utrzymuje się tuż pod rekordowym poziomem 1.700 pkt osiągniętym tydzień temu.

4. Indeks Dolara nie oszałamia wzrostami, mimo nawoływań do zwijania i rosnącej rentowności długu.

5. Doskonałe wyniki na rynku akcji mają zróżnicowane podłoże i obejmują cykliczność gospodarki, podczas gdy ocena ryzyka kredytowego na rynku obligacji nie ucierpiała na zapowiedziach ograniczenia luzowania. Zdaniem Paulsena siła rynku akcji wynikająca z cykliczności oraz ustabilizowane spready na rynku kredytowym pokazują, że perspektywa zwijania QE dopiero ma wyzwolić momentum w gospodarce. Oczywiście nikt nie mówi, że inwestorzy wejdą w 2014 rok po ścieżce usłanej płatkami róż. Można spodziewać się dużej zmienności, jak tylko da o sobie znać strach przed końcem luzowania. Analityk spodziewa się realnego PKB w okolicy 3% w drugiej połowie roku – wzrost ten powinien powstrzymać przecenę na rynku akcji – jednak obawy związane ze strategią wyjścia w wydaniu Fed’u i kolejne wzrosty rentowności obligacji każą uważnie obserwować aktywność giełdy. Prawdopodobnie S&P 500 będzie konsolidował pomiędzy 1.575 a 1.725 przez resztę 2013 roku – przewiduje Paulsen.

Z kolei Jack Bouroudjian z Bull and Bear Partners powiedział w wywiadzie dla CNBC, że nigdy nie był większym niedźwiedziem na rynkach akcji. Uważa, że rynki akcji są przewartościowane i dotarły już do punktu przegięcia. “O ile nie zobaczymy silnych danych wskazujących na wzrost gospodarczy, spodziewałbym się korekty o ok. 10% przed końcem roku. W tym czasie trzeba być bardzo ostrożnym” – zaznacza.
Dyskusja na forum o artykule: https://forum.comparic.pl/viewtopic.php?f=91&t=2170

Rynki akcji w obliczu "zwijania" QE - czy Fed stworzył mit?

Wykres indeksu S&P 500 udostępniony przez brokera Noble Markets oferującego dostęp do walut, surowców, towarów, indeksów oraz akcji z wielu państw świata.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here