Naga MarketsRynek złota - jak sprawdzić autentyczność monety bulionowej?Złoto to kruszec, który od wieków przykuwa uwagę wielu inwestorów i jest uznawane przez nich za bezpieczną przystań. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę w gospodarce jako surowiec, w postaci biżuterii, w sektorze technologicznym, a także jako forma inwestowania, która pozwala przechować wartość majątku np. w formie złotych monet bulionowych. Jednak tutaj nasuwa się pytanie: Jak sprawdzić autentyczność złotej monety?

Rynek złota – kiedy występuje ryzyko zakupu fałszywki?

Decydując się na zakup monety u sprawdzonego diera, szansa na to, że zakupimy fałszywkę, jest bliska zeru. Mimo tego zawsze warto poprosić dilera o sprawdzenie monety, dzięki czemu sami się dowiemy, w jaki sposób i na jakie elementy warto zwracać uwagę przy sprawdzaniu autentyczności kruszcu. Taka wiedza szczególnie jest przydatna, gdy decydujemy się na zakup monety u osoby trzeciej. To właśnie tutaj można natknąć się na oszustów, którzy handlują podróbkami.Sposoby na sprawdzenie autentyczności monety

Sprawdzając złotą monetę bulionową, warto porównać jej wymiary i wagę z tymi podanymi na stronie producenta. Przykładowo 1 uncjowa moneta Wiedeńscy Filharmonicy dysponuje specyfikacją taką jak:  grubość 2 mm, średnica 37 mm, waga 31,10g. Wymiary te można sprawdzić, używając do tego wagi i suwmiarki lub linijki menniczej. W momencie, gdy dane się pokrywają wtedy mamy większą pewność, że dokonujemy dobrego zakupu. Warto tutaj zaznaczyć, że wartości mogą się nieznacznie różnić, jednak mówimy tu o marginalnych różnicach. Przykładowo, waga monety może wynosić 31,11 g. Jest to akceptowalna wartość. Nigdy jednak waga autentycznej monety nie będzie mniejsza niż ta podana przez producenta!

Kolejną cechą złota jest jego gęstość. Sześcian złota o wymiarach 1 cm, waży 19,3 gram. Do sprawdzenia gęstości wystarczy waga i suwmiarka. Tą metodą jednak nie sprawdzimy monet o próbie niższej niż 24 karaty, albowiem wtedy fałszerze są, w stanie użyć wolframu, który dysponuje podobną gęstością, pokryć go cienką warstwą złota i w taki oto sposób sprzedać nam fałszywkę.

Warto więc pokusić się o sprawdzenie kruszcu przy pomocy wagi magnetycznej. Złoto jest diamagnetykiem (w minimalnym stopniu jest odpychany przez magnes), podczas gdy wolfram jest paramagnetykiem (w ograniczonym stopniu przyciąga magnes). Waga magnetyczna pokaże dokładną wartość, z jaką moneta jest przyciągana lub odpychana. Jeżeli moneta jest przyciągana, oznacza to, że mamy do czynienia z fałszywką.

Detale, dźwięk i inne sposoby sprawdzania monet

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi, warto przyjrzeć się monecie bulionowej pod lupą, a konkretniej jej detalom. Oryginały dysponują precyzyjnie wykonanymi rysunkami i napisami. Linie są wyraźne i ostre, podczas gdy fałszywa moneta, jest wykonana z o wiele mniejszą dbałością o szczegóły, albowiem fałszerze nie dysponują wystarczającymi możliwościami, które by pozwalały na uzyskanie monety o jakości porównywalnej do tych pochodzących z mennicy.

Metoda sprawdzania dźwięku, jaki wydaje moneta, jest jedną z najstarszych. Za jej pomocą możemy rozróżnić częstotliwości rezonansowe w różnych monetach. W dzisiejszych czasach można użyć aplikacji na telefon, która pozwoli sprawdzić autentyczność kruszcu. To rozwiązanie ma jednak jedną wadę. Niektóre telefony posiadają głośniki zniekształcające dźwięk, przez co aplikacja może źle ocenić stan monety.

Sprawdzony diler

invest

Każda z tych metod pozwoli na zwiększenie prawdopodobieństwa zakupu autentycznej złotej monety bulionowej, mimo wszystko najlepszym zabezpieczeniem jest zakup kruszcu u sprawdzonego dilera.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here