Naga MarketsDo podwyżek stóp FEDu coraz bliżej?
Do podwyżek stóp FEDu coraz bliżej?

Najnowszy raport JOLTS publikowany przez amerykańskie Bureu of Labor Statistics pokazał, że pracownicy w USA jak szaleni… rezygnują z pracy. Stopień odejść wzrósł do 2% we wrześniu 2014, co przekłada się na ogólną wartość 2.8 mln rezygnacji położonych na biurka szefów i prezesów. Jest to rekordowy poziom odejść w przeciągu sześciu ostatnich lat.


Co jednak oznacza ta informacja dla rynku? Bezpośrednia interpretacja stopy odejść pracowniczych nie wiele nam mówi. Między wierszami podpowiada jednak – ludzie rezygnują z dotychczasowych stanowisk, gdyż są pewni, że znajdą inną prace.

W zeszłym miesiącu FED zakończył swój program luzowania ilościowego, rozpoczynając odliczanie do pierwszej podwyżki stóp od czasów kryzysu finansowego.

Rzeczywisty wzrost gospodarki i rynku pracy w końcu widoczny

Pomimo niskiego poziomu inflacji utrzymującego się z dala od celu FEDu na poziomie 2%, prezes Banku Rezerw Federalnych – Janet Yellen – przekonuje, że rzeczywista sytuacja gospodarki oraz zatrudnienia dawno nie była lepsza.

Główny ekonomista finansowy w MUFG – Chris Rupkey – w następujący sposób komentował wczorajszy raport JOLTS:

„Yellen odnosząca się w JOLTSach do stopy odejść pracowniczych nie jest przypadkiem. Jeżeli czujesz się na tyle bezpiecznie, by zrezygnować z pracy, wtedy sytuacja gospodarcza musi być naprawdę korzystna. Skok indeksu do 2.8 mln ludzi we wrześniu z  2.5 mln w sierpniu robi ogromne wrażenie. Ilość odchodzących jest bardzo podobna do poziomu notowanego w 2004 roku – wtedy FED również rozpoczynał normalizację stóp procentowych”

Szef międzynarodowego departamentu ekonomicznego w Deutsche Banku – Torsten Slok – przygotował wykres przedstawiający poziom stopy odejść z raportów JOLTS oraz docelowej stopy funduszy FED. Całość wygląda następująco:

Ludzie rezygnują z pracy na poziomach sprzed kryzysu. Najwyższy czas na podwyżkę stóp
Ludzie rezygnują z pracy na poziomach sprzed kryzysu. Najwyższy czas na podwyżkę stóp

Kiedy quits rate ostatni raz znajdowało się na takich poziomach, stopa funduszy federalnych była wyższa o ponad 3% od obecnej. Najwyższy czas, aby FED zaczął podnosić stopy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here