Naga MarketsPowoli kończy się 2017 rok, który dla metali szlachetnych nie był tak samo udany jak 2016 rok. Wręcz można powiedzieć, że bieżący rok kalendarzowy na rynku metali szlachetnych był jedną wielką konsolidacją. Niemniej jednak 2018 może sporo namieszać, a najciekawiej pod tym względem wygląda rynek srebra.

Popyt i podaż

W krótkim terminie wycena aktywów opiera się na emocjach niż fundamentach. Z tego też względu na rynku powstają bańki spekulacyjne, a niektóre aktywa są niedowartościowane. Niewątpliwie obecna cena srebra znajduje się na bardzo ciekawym poziomie, która doprowadziła do nierównowagi pomiędzy popytem i podażą.

Silver surplus/deficit

Powyższa grafika przedstawia notowania srebra (linia pomarańczowa) na tle nadwyżki/deficytu metalu szlachetnego. Od 1990 do 2000 roku cena srebra poruszała się w szerokiej konsolidacji, mieliśmy także większą podaż surowca od popytu. Sytuacja zmieniła się z nadejściem 2000 roku, w którym mieliśmy duży popyt technologiczny oraz inwestycyjny (odpowiedź na globalny kryzys, negatywne stopy procentowe). Przez kilka kolejnych lat doświadczyliśmy potężnego deficytu srebra, natomiast cena i tak znalazła się w trendzie spadkowym. Kontra przyszła w 2004 roku, cena srebra przez kilka lat wzrosła do 50 USD za uncję. W tym okresie mieliśmy dwa lata nadwyżki dzięki recyklingowi. Od tamtej pory konsumujemy więcej srebra niż produkujemy.

Reasumując, utrzymanie dotychczasowej sytuacji w najbliższym czasie prawdopodobnie doprowadzi do zwyżki notowań tegoż metalu szlachetnego.

Przetestuj strategie na rachunku Demo

Najbliższe miesiące na silver

Od 1999 roku pierwsze dwa miesiące dla rynku srebra można było uznać za bardzo dobre. Średnio w styczniu oraz lutym przez 18 ostatnich lat srebro dawało stopę zwrotu na poziomie 3.62 oraz 3.78 procenta. Dodatkowo z 18 badanych miesięcy zarówno w styczniu oraz lutym 12 zakończyło się na dodatniej stopie zwrotu.

sezeonowosc mapa silver

Źródło: Bloomberg

Ponadto spoglądając na aktualne zaangażowanie podmiotów finansowych zarabiających na spekulacji mamy większe prawdopodobieństwo iż pierwszy kwartał 2018 roku zostanie zakończony na dodatniej stopie zwrotu.

cftc

Źródło: Bloomberg

Białą linią zaznaczono ilość pozycji netto na rynku kontraktów terminowych utrzymywanych przez pomioty niekomercyjne na tle notowań srebra (linia żółta). Pozycje netto znalazły się na bardzo niskim poziomie, gdzie przeważnie dochodziło do mocnego odwrócenia sytuacji na tym rynku.

Srebro – analiza techniczna

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Spoglądając na wykres tygodniowy sytuacja jest zgodna i wspiera prawdopodobieństwo zatrzymania trendu spadkowego. Notowania spadły na bardzo silne wsparcie 15.5-16.0 USD za uncję. Jest to już trzeci test tej strefy, każde przebicie kończyło się fiaskiem i mocnymi wzrostami. Tym razem prawdopodobnie będzie tak samo. Gdyby kupującym udało się obronić strefę, to kurs zmierzałby w okolicę 17.3 USD, po której mógłby po raz kolejny odwiedzić rejon 18 USD za uncję.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here