Naga MarketsRynek rozpoczyna proces różnicowania. Złoto zniżkuje już o ponad 7%Jeszcze do niedawna, na rynkach finansowych rosło „wszystko”. Jednocześnie w górę szły ceny złota i obligacji skarbowych, a także indeksy giełdowe. Jedynie na rynku surowcowym nie było widać entuzjazmu. Ta niemal powszechna „szczęśliwość” brała się głównie z nadziei na pokonanie koronawirusa oraz zalewu pieniędzy, pochodzących zarówno z rządowych programów stymulacyjnych, jak i z działań banków centralnych.

Na rynkach zaczyna się próba sił

Jak wspominaliśmy wcześniej, utrzymywanie się stanu polegającego na wzroście cen niemal wszystkich aktywów, na dłuższą metę nie jest możliwe. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z początkiem procesu różnicowania się sytuacji w poszczególnych segmentach rynku finansowego, czyli normalizacji. Na pierwszy ogień poszły notowania złota, które od rekordu z pierwszych dni sierpnia zniżkują już o ponad 7 proc. Długoterminowy trend wzrostowy wciąż wydaje się niezagrożony, ale korekta jest już pokaźna, a bliskość poziomu technicznego wsparcia może wzmagać nerwowość. Na drugi ogień poszedł rynek długu. Ceny amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych także od pierwszych dni sierpnia spadały, doprowadzające do wzrostu rentowności z okolic 0,5 proc. do ponad 0,7 proc. Nadal mocno trzyma się rynek akcji, szczególnie w przypadku Wall Street. Do bijącego systematycznie rekordy wszechczasów, w ostatnich dniach dołączył S&P500, czyli indeks szerokiego rynku. Do tych przetasowań należy dodać wpływ umacniającego się dolara.

Te zmiany powodują, że w ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się mocniejszych przetasowań na rynkach raz ukształtowania się nowych, być może trwałych tendencji. Na to, że proces ten może przebiegać w warunkach podwyższonej zmienności, wskazuje fakt, że w nieodległej perspektywie będziemy mieś do czynienia z nieprzewidywalnym wciąż rozwojem sytuacji pandemicznej, która zdaje się zmierzać w niezbyt korzystnym kierunku, ale także z rosnącym napięciem związanym ze zbliżaniem się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here