Naga MarketsRynek ropy naftowej zaczyna bieżący tydzień od wzrostówStrona popytowa na rynku ropy naftowej nadal skutecznie odpiera ataki podaży. Ceny ropy zakończyły piątkową sesję na plusie – mimo jej spadkowego rozpoczęcia – a tym samym, wypracowały już siódmą z kolei tygodniową zwyżkę. Ceny ropy naftowej WTI przekraczają obecnie 84 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent znajdują się już na poziomach przekraczających 86 USD za baryłkę.

Rynek ropy naftowej nadal z przewagą strony popytowej

Tematem przewodnim na rynku ropy naftowej pozostają obawy o jej podaż, zwłaszcza po danych, które pojawiły się w poprzednim tygodniu w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii pokazał bowiem, że zapasy ropy naftowej, benzyny oraz destylatów we wcześniejszym tygodniu zaskakująco spadły.Z kolei w piątek firma Baker Hughes podała, że w poprzednim tygodniu liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadła o 2 do poziomu 443. To pierwszy taki spadek od siedmiu tygodni – i był on pewną niespodzianką, biorąc pod uwagę fakt, że coraz wyższe ceny ropy naftowej powinny działać mobilizująco na producentów tego surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Podbicie notowań ropy naftowej jednak było także w dużym stopniu wywołane działaniami spekulacyjnymi inwestorów finansowych – a mianowicie, zamykaniem krótkich pozycji przez niektórych z nich. Wielu inwestorów obawia się obecnie grać przeciwko rynkowi, napędzając zwyżkę notowań ropy naftowej na światowym rynku.

Dynamika zwyżek budzi jednak obawy przed możliwą równie gwałtowną korektą w przypadku zamykania długich pozycji przez licznych inwestorów na tym rynku. Obecnie to właśnie działania spekulantów są największym zagrożeniem dla trendu wzrostowego na rynku ropy naftowej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro | akcje ccc | wiadomosci kryptowaluty | santander kurs | amrest akcje prognozy | notowania pekao | dom development cena akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here