Naga MarketsRynek ropy naftowej z obawami o istotny spadek importu surowca do ChinNotowania ropy naftowej rozpoczęły poprzedni tydzień fatalnie, jednak w późniejszych dniach odrobiły straty z nawiązką, co nawet wystarczyło na zakończenie tygodnia na niewielkim plusie. Niemniej, sytuacja na rynku tego surowca nadal nie sprzyja istotnie stronie popytowej.

Rynek ropy naftowej znajduje się w niepewnej sytuacji

Na początku bieżącego tygodnia w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej jest sytuacja w Chinach, a dokładniej, wyniki śledztwa władz tego kraju, dotyczącego nieprawidłowości związanych z importem ropy naftowej. W rezultacie, część mniejszych, niezależnych rafinerii, może otrzymać znacząco zmniejszony limit importu ropy niż dotychczas. To zaś, według obecnych szacunków, może zepchnąć import ropy naftowej do Chin do najniższych poziomów od 20 lat, przynajmniej na chwilę.Ale kwestia kontyngentów importowych nie jest jedynym czynnikiem, który budzi obawy o mniejszy popyt na ropę w Chinach. Państwo Środka mierzy się bowiem ze znacznie większymi wyzwaniami, jakimi obecnie są powodzie oraz tajfun w środkowej i wschodniej części kraju. Na dodatek, w Chinach znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem (podobnie zresztą jak w innych państwach Azji).

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

W rezultacie, obawy o popyt na ropę naftową w Chinach są uzasadnione i negatywnie wpływają na cenę tego surowca. Jednocześnie, pewną przeciwwagą dla nich jest utrzymujący się duży popyt na ropę w Stanach Zjednoczonych oraz perspektywa zmniejszających się zapasów ropy na świecie jeszcze w najbliższych miesiącach (nawet biorąc pod uwagę wzrost produkcji ropy w krajach OPEC+).

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here