Naga MarketsRynek ropy naftowej z krótkoterminową równowagąNa rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu przeważa strona popytowa. Notowania ropy WTI dzisiaj rano dotarły do poziomu 64 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent do rejonu 67,70 USD za baryłkę – w obu przypadkach jest to najwyższy poziom notowań od ponad miesiąca.

Ropa naftowa z najwyższymi notowaniami od miesiąca

Notowaniom ropy naftowej pomaga osłabiający się dolar oraz dobre dane makro z największych gospodarek świata: Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Na początku bieżącego tygodnia pojawiają się również spekulacje na temat możliwego spadku zapasów ropy naftowej w USA, które również stanowią wsparcie dla cen ropy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z drugiej strony, powyższy optymizm jest tłumiony przez kilka innych czynników. Należą do nich: perspektywy zwiększania produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+, jak również niepokojąco rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w niektórych kluczowych gospodarkach z punktu widzenia popytu na ropę – np. w Indiach. Restrykcje związane z przemieszczaniem się w Azji mogą na nowo uderzyć w popyt na ropę.

W obliczu tak sprzecznych informacji, także inwestorzy instytucjonalni powstrzymują się od większych zmian w swoich pozycjach. W ostatnich tygodniach fundusze na zmianę zwiększały i zmniejszały swoje pozycje na rynku ropy naftowej. Według danych CFTC, o ile jeszcze miesiąc temu ich suma wynosiła 824 mln baryłek, obecnie znajduje się na podobnym poziomie – 819 mln baryłek.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Obecnie więc można mówić o czymś w rodzaju krótkoterminowej równowagi na rynku ropy naftowej. Inwestorzy wyczekują na kolejny duży impuls, który mógłby wyznaczyć trend na kolejne miesiące. Na razie dominującym scenariuszem na kolejne tygodnie jest jednak konsolidacja cen ropy w rejonie 60-70 USD za baryłkę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd red notowania | bml akcje | analiza btc | notowania ropy brent | kurs dolara live |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here