Naga MarketsRynek ropy naftowej przygotowuje się na sezon huraganowyNa rynku ropy naftowej na chwilę na drugi plan zeszły kwestie polityczne oraz raporty makro. Inwestorzy natomiast śledzą uważnie przebieg dwóch tropikalnych burz, które nadeszły w rejon Zatoki Meksykańskiej. Burze, o nazwach Marco i Laura, właśnie nadciągają nad południową część Stanów Zjednoczonych, zapowiadając ulewne deszcze, gwałtowne nawałnice i bardzo silne wiatry.

Tropikalne burze wpłyną na produkcję surowca

Te zapowiedzi wpływają nie tylko na oczekiwania dotyczące sytuacji na rynkach towarów rolnych, lecz także na produkcję ropy naftowej. Firmy, które prowadzą wydobycie offshore, tj. na platformach wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej, znacząco ograniczały swoją działalność operacyjną. Szacunki zakładają, że nawet około 80% produkcji ropy na platformach w tym rejonie zostało wstrzymane właśnie ze względu na nadchodzące sztormy.

Wstrzymywanie produkcji ropy naftowej, powiązane z ewakuacją pracowników platform wiertniczych, nie są na amerykańskim rynku niczym wyjątkowym. Co roku w rejonie Zatoki Meksykańskiej trwa sezon huraganowy, który przynosi mniej lub bardziej gwałtowne zmiany pogody. Najczęściej pojawiają się tropikalne burze, które wiążą się z krótkimi zastojami w produkcji ropy i gazu na platformach offshore: takie przestoje trwają nie więcej niż kilka dni. Jednak czasem nad ten rejon nadciągają dużo bardziej gwałtowne huragany, potrafiące zmienić sytuację znacząco, i to nie tylko pod kątem produkcji surowców energetycznych (warto wspomnieć tu choćby o huraganie Katrina z 2005 r.).

Obecnie firmy wydobywcze w USA przygotowują się na uderzenie o całkiem dużej sile. Tym razem mamy do czynienia z podwójnym zagrożeniem w postaci dwóch burz tropikalnych i zniszczenia w rejonie Zatoki Meksykańskiej mogą być duże.

Te artykuły również Cię zainteresują

Powyższe czynniki pozytywnie wpływają na ceny ropy naftowej, ale nie na tyle, żeby doprowadzić do dużych zwyżek; lecz bardziej na tyle, żeby powstrzymać ropę przed spadkami cen. Wynika to z faktu, że obecnie, w czasach pandemii, popyt na ropę naftową znacząco spadł, więc ograniczenia w produkcji tego surowca nie są aż tak odczuwalne jak jeszcze na początku roku.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFIConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here