Naga MarketsRynek ropy naftowej - kolejne spotkanie OPEC+ coraz bliżejNa rynku ropy naftowej w centrum uwagi pozostają spekulacje na temat popytu na paliwa w najbliższych miesiącach za sprawą znoszenia restrykcji w USA i Europie – ale utrzymującej się trudnej sytuacji w Azji. Ważnym tematem pozostaje także Iran, a dokładniej, powrót do negocjacji na linii USA-Iran w sprawie paktu nuklearnego. W tej kwestii jednak nadal brakuje konkretów.

Rynek ropy naftowej w oczekiwaniu na spotkanie OPEC+

A tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejne spotkanie OPEC+, zaplanowane już na 1 czerwca, a więc najbliższy wtorek. Według agencji Reuters, cytującej swoje źródła w kartelu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że OPEC+ nie zdecyduje się na żadne zmiany w porozumieniu naftowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według dotychczasowych decyzji rozszerzonego kartelu, od początku maja kraje, które sygnowały porozumienie naftowe, stopniowo zwiększają produkcję ropy naftowej, wycofując się z wcześniejszych znaczących cięć w wydobyciu. W rezultacie, od maja do lipca na rynek ma trafić łącznie 2,1 mln baryłek ropy naftowej dziennie więcej.

OPEC+ zakłada, że globalny popyt na paliwa w kolejnych miesiącach będzie rósł, co uzasadnia powrót do produkcji sprzed dużych cięć na początku bieżącego roku. Nawet mimo trudnej sytuacji pandemicznej w Azji, kartel wierzy w to, że w drugiej połowie roku rynek ropy będzie zbilansowany. Według niedawnych wyliczeń OPEC, tegoroczny popyt na ropę naftową na świecie ma wzrosnąć o 6%, przy czym za większość tej zwyżki będzie odpowiadała sytuacja w II połowie br.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Niemniej, wiele pytań budzi perspektywa powrotu irańskiej ropy naftowej na globalny rynek. Chociaż na razie nie ma w tej kwestii żadnych konkretnych danych, to powrót do negocjacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem budzi oczekiwania zniesienia przynajmniej części sankcji, narzuconych na irański sektor naftowy. Nawet jeśli nie nastąpi to prędko, to same oczekiwania zwiększonej produkcji i eksportu ropy w Iranie przyczyniają się do ograniczenia potencjału wzrostowego cen ropy naftowej w najbliższym czasie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax indeks | jsw notowanie | notowania giełdowe lotos | cena dolara online | kursy kryptowalut prognozy | cd projekt notowanie | akcje mbank |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here