Naga MarketsRynek ropy naftowej: Czy OPEC+ przyspieszy wzrost produkcji surowca?Po dotarciu do tegorocznych maksimów (a w przypadku ropy Brent, nawet ich przekroczeniu), notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji w wyczekiwaniu na kolejne impulsy. Ostatnie dane przyczyniły się do wyhamowania zwyżek – chodzi tu m.in. o dane dotyczące wzrostu zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, który okazał się większy od oczekiwań.

Notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji

Tymczasem obecnie na pierwszy plan na nowo wysuwają się działania OPEC+. Kraje rozszerzonego kartelu w ramach porozumienia naftowego latem tego roku zadecydowały o stopniowym wycofywaniu się z wcześniejszych dużych cięć produkcji ropy naftowej, ustanowionych w momentach najmocniejszego uderzenia pandemii Covid-19 w globalny popyt na ten surowiec. W rezultacie, obecnie trwa proces regularnego zwiększania wydobycia, każdego miesiąca łącznie o 400 tysięcy baryłek dziennie.Jednak sytuacja na rynku ropy naftowej – czyli obawy o jej podaż i wysokie ceny – skłoniły wielu inwestorów do spekulacji na temat potencjalnego przyspieszenia procesu zwiększania produkcji przez OPEC+. Nic dziwnego, bowiem niektóre kraje rozszerzonego kartelu, głównie Arabia Saudyjska oraz w mniejszym stopniu Zjednoczone Emiraty Arabskie, byłyby w stanie relatywnie szybko podnieść poziom produkcji ropy naftowej, gdyby zaszła taka potrzeba.

W tym tygodniu pojawiają się jednak sprzeczne informacje na ten temat. O ile komitet techniczny OPEC+ potwierdził, że poszczególne kraje mają zamiar trzymać się planu stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej, to nieco później pojawiły się pogłoski, że te plany mogłyby zostać zmodyfikowane. Na przykład, jednego miesiąca mogłoby dojść do podwyżki rzędu 800 tys. baryłek dziennie, by w kolejnym miesiącu utrzymać produkcję już na stałym poziomie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Jeśli OPEC+ faktycznie ogłosiłoby przyspieszenie zwiększenia produkcji, to doprowadziłoby to prawdopodobnie do pojawienia się odreagowania spadkowego na rynku ropy naftowej. Na razie bowiem cena ropy była napędzana obawami o podaż tego surowca w najbliższych miesiącach, podczas gdy w przyszłym roku na tym rynku z powrotem prognozowana jest nadwyżka.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: develia giełda | pkp cargo akcje prognozy | kruk notowania | xtb akcje wykres | notowania mwig40 | kurs ccc | euro jen |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here