Naga MarketsRynek ropy naftowej czeka na nowy rozdział w relacjach amerykańsko-irańskichNa rynek ropy naftowej powraca kwestia trudnych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Ostatnie dekady były czasem dużych zmian w podejściu USA do Iranu. Dla przypomnienia: w 1979 roku, czyli po ataku na amerykańską ambasadę w Teheranie, Stany Zjednoczone zerwały relacje dyplomatyczne z Iranem, narzucając na ten kraj dotkliwe sankcje.

Rynek ropy naftowej czeka na wynik rozmów obu krajów

Napięcia pomiędzy tymi krajami trwały aż do rządów prezydenta Hassana Rouhaniego, który w 2013 roku rozpoczął negocjacje z prezydentem USA, Barackiem Obamą, na temat potencjalnego porozumienia. Ostatecznie zostało ono zawarte w 2015 roku (był to tzw. pakt nuklearny). Na mocy porozumienia USA zobowiązały się zdjąć większość sankcji w zamian za zaprzestanie prac nad programem nuklearnym w Iranie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zupełnie inne podejście do polityki wobec Iranu miał Donald Trump. Urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych zarządził odwrót od łagodnej polityki swojego poprzednika i w 2018 roku zrezygnował z kontynuowania porozumienia w postaci paktu nuklearnego, co oznaczało powrót wcześniej narzuconych sankcji (a później także ich zaostrzenie). Amerykanie zaczęli także wysyłać więcej swoich wojsk w rejon Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Nowy rozdział w relacjach amerykańsko-irańskich chce jednak nakreślić nowy prezydenta USA, Joe Biden. We wtorek rozpoczęła się nowa runda rozmów z Iranem, które przeprowadzane są w Europie, pod okiem europejskich negocjatorów. Na razie jednak przebieg rozmów pokazał, że droga do kompromisu będzie wyboista, ponieważ na razie żaden kraj nie popiera propozycji drugiej strony.

Niemniej, sam fakt, że do rozmów doszło, pokazuje, że w obu krajach jest wola dążenia do kompromisu, a to dobry początek. Na rynku ropy naftowej na razie rozmowy nie odbijają się istotnie na cenach, ale jeśli pojawi się wizja powrotu Iranu do większej produkcji ropy, to z pewnością byłby to dla cen tego surowca dodatkowy cios.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen akcje | cdr akcje | btc prognozy | biomed gpw | notowania orlen |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here