Naga MarketsRynek repo zagrożeniem końca obecnego rokuRynek repo stanowi podstawę większości systemu finansowego w USA, pomagając bankom, firmom i inwestorom zachować płynność w celu zaspokojenia ich codziennych potrzeb operacyjnych. Na koniec roku pojawiają się obawy, czy rynek ten nie zostanie zbyt mocno obciążony.

Czym jest repo?

W transakcjach repo pożyczkobiorcy oferują amerykańskie obligacje skarbowe i inne wysokiej jakości papiery wartościowe jako zabezpieczenie w celu pozyskania środków pieniężnych, często z dnia na dzień. Następnego dnia spłacają pożyczki powiększone o nominalną stopę procentową i odzyskują swoje obligacje. Innymi słowy, odkupują lub odkupują obligacje.

Zobacz też: CySEC: Rośnie liczba klientów cypryjskich brokerów. CIF-y obsługują ponad 1,7 mln traderów

Stopa procentowa naliczana od transakcji repo zwykle utrzymuje się w okolica stopy referencyjnej overnight Rezerwy Federalnej, która obecnie wynosi od 1,5 do 1,75%. Jednakże, kiedy inwestorzy obawiają się zaciągać pożyczek, lub gdy w systemie brakuje rezerw czy środków pieniężnych przeznaczonych na kredyty, wskaźnik repo rośnie ponad wymienioną wyżej stopę overnight.

Zagrożenie i działania Fedu

Sytuacja, której rynek repo znalazł się pod presją miała ostatnio miejsce we wrześniu br. Wtedy w przypadku niektórych pożyczek, stopy procentowe na amerykańskich rynkach pieniężnych wzrosły nawet do 10%, a zatem kilkukrotnie więcej niż stopa Rezerwy Federalnej.

Od tego czasu Fed z Nowego Jorku interweniował na rynku overnight zasilając go płynnością oraz częstymi ofertami pożyczek długoterminowych, jednak tylko dla dużych dealerów. Banki natomiast płynność przekazują do swych klientów. Pod koniec roku pojawiają się w związku z tym obawy, czy dla osiągnięcia celów finansowych, banki nie posuną się do ograniczenia udzielania pożyczek.

W przypadku zaburzeń na rynku repo, utrudniony może stać się handel akcjami i obligacjami. Z kolei w przypadku długotrwałych zakłóceń, ucierpieć może amerykańska gospodarka, która w dużej mierze opiera się na przepływie kredytów.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here