Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godz. 14:15 poznaliśmy jeden z najistotniejszych raportów środowej sesji. Mowa tu oczywiście o wynikach zmiany zatrudnieania pozarolniczego ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

183 tysięcy nowych etatów w lutym

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Z raportu ADP wynika bowiem, iż pomimo prognoz na poziomie 170 tys., w lutym br. amerykańska gospodarka stworzyła aż 183 tysiące nowych miejsc pracy. Finalny odczyt okazał się więc zauważalnie lepszy od rynkowych prognoz. Wciąż jest on jednak znacząco gorszy od ujemnie zrewidowanego ubiegło miesięcznego rezultatu (do 209 tys. z 291 tys. raportowanych przed miesiącem).

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:

Rynek pracy w USA przetrwa nawet epidemię koronawirusa

– Rynek pracy pozostaje stabilny, ponieważ płace w sektorze prywatnym nadal rosły w lutym. Tworzenie miejsc pracy pozostało mocno skoncentrowane w dużych firmach, które nadal osiągają najsilniejsze wyniki – skomentował dzisiejsze dane Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP.

– COVID-19 będzie musiał przebić się przez “firewall” rynku pracy, jeśli ma on wyrządzić znaczne szkody gospodarce. Firewall ma pewne pęknięcia, ale sądząc po lutowym wzroście zatrudnienia, powinien być wystarczająco silny, aby przetrwać większość scenariuszy – dodał Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Kurs euro przerywa trwające od niemal 2 tygodni wzrosty

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro zyskiwał w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od niemal dwóch tygodni. Wskutek trwających od ośmiu dni wzrostów rynek pokonał trzy horyzontalne poziomy oporu i dotarł aż w okolice pokonanej już jakiś czas temu linii wcześniejszej tendencji wzrostowej oraz linii trendu spadkowego będącej jednocześnie górnym ograniczeniem kanału spadkowego, gdzie dziś pojawiła się większa reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCena BTC może wzrosnąć do 250 tys. USD – uważa Willy Woo
Następny artykułKoronawirus osłabi PKB Polski o 0,3%. MF wprowadzi zwolnienia z podatku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here