Naga MarketsW cieniu konfliktu na linii Pekin – Waszyngton, problemy ze światowym ładem handlowym dotykają również Kanady. Chiny wymierzyły swoje działa  w kierunku Ottawy jako odpowiedź na aresztowanie v-ce prezesa chińskiego koncernu Huawei Menga Wanzhou na wniosek USA.


Kanada zaskakuje analityków

James Knightley, główny ekonomista ING, sugeruje, że wśród niepewności na rynku handlowym i obaw związanych z dalszym wzrostem globalnej gospodarki, kanadyjski rynek pracy okazuje się bardziej odporny niż sądzono.

“Po umiarkowanych trzech miesiącach wzrostu zatrudnienia między majem a lipcem, w sierpniu odnotowano gwałtowną zmianę (81 100), a w zeszłym miesiącu utworzono kolejne 53 700 miejsc pracy. We wrześniu odczyt kolejny raz pozytywnie zaskoczył, notując dodatkowe 70000. W ujęciu rocznym, wzrost zatrudnienia wynosi 358 100, co stanowi najlepszy wynik dla pierwszych dziewięciu miesiącach od 2002 roku.” – zauważa J.Knightley.

Ekonomista ING podkreśla, że ten wynik znacznie przebił nawet najbardziej optymistyczną prognozę (konsensus dotyczył ogólnego wzrostu w wysokości 7 500), ale mimo to można zauważyć pewnie zastrzeżenia. Zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło o 21 000, a spadek szczególnie dotknął sektor produkcyjny. Taki rozwój sytuacji jest zbieżny z ostatnimi danymi i może wskazywać na przyszłe osłabienie we wzroście zatrudnienia w nadchodzących miesiącach.

Wykres dzienny USD/CAD.

“Niemniej jednak, przy spadku stopy bezrobocia do 5,5%, pula osób poszukujących pracy jest coraz mniejsza – co przekłada się na istotny wzrost płac. Płace rosną obecnie o 4,3% z roku na rok, co może być korzystne zarówno dla zaufania konsumentów, jak i wydatków, przynajmniej w najbliższym czasie” – dodaje James Knightley.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here