Naga MarketsBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Analitycy oczekują wzrostu w okolicach 145 tysięcy osób. Byłoby to więc 15 tys. więcej niż przed miesiącem, kiedy to zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) wyniosła +130 tys. etatów. 


Rynek pracy jest zabezpieczeniem przed recesją

Jak co miesiąc, Reuters przeprowadził sondaż wśród analityków największych instytucji finansowych, pytając ich o prognozowane wyniki wrześniowego jobs report. Konsensus rynkowy zakłada, że wzrost liczby miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie wzrósł we wrześniu, przy solidnym wzroście płac, co mogłoby rozwiać obawy rynku finansowego, że spowalniająca gospodarka znajduje się na skraju recesji pośród utrzymujących się napięć handlowych.

Przy oznakach, że 15-miesięczna wojna handlowa administracji Trumpa z Chinami wpływa negatywnie na całą gospodarkę, dalsza siła rynku pracy jest zabezpieczeniem przed spowolnieniem gospodarczym. Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami podważyła bowiem zaufanie biznesowe, obniżając poziom inwestycji i produkcji.

Może Cię zainteresować: Amerykanie nie wierzą w politykę handlową Trumpa!

– Gospodarka spowalnia, ale nie znajduje się w recesji i nie ma powodów, aby sądzić, że w tym roku wejdzie w ten stan. Raport o zatrudnieniu prawdopodobnie potwierdzi, że sytuacja jest taka, że oczekuje się umiarkowanego wzrostu zatrudnienia – powiedział Joel Naroff, główny ekonomista Naroff Economic Advisors w Holandii, Pensylwania.

Wystarczy 100 tys. nowych miejsc pracy

Konsensus ekonomistów wskazuje, że we wrześniu przybyło 145 tys. nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA. Warto przypomnieć, że w sierpniu br. wzrost uplasował się jedynie na poziomie 130 tys. miejsc pracy. Okazuje się więc przewidywany wzrost zatrudnienia we wrześniu będzie niższy od średniej miesięcznej wynoszącej w tym roku 158.000, ale nadal powyżej około 100.000 potrzebnych każdego miesiąca, aby nadążyć za wzrostem liczby ludności w wieku produkcyjnym. Równocześnie prognozuje się, że stopa bezrobocia pozostanie niezmieniona na poziomie 3,7% przez czwarty miesiąc z rzędu.

Ekonomiści zwracają także uwagę, że stale przyspieszający wzrost płac, przyczyniana się do wzrostu wydatków konsumpcyjnych i utrzymania wsparcia dla gospodarki. Szacuje się, że średnie zarobki godzinowe wzrosły we wrześniu o 0,3%. Dzięki temu roczny wzrost płac utrzyma się na poziomie 3,2%.

– Dobrą wiadomością jest to, że rynek pracy jest nadal napięty, przedsiębiorstwa nadal mają trudności ze znalezieniem pracowników, więc obserwujemy silny wzrost płac, który zwiększa wypłaty i wspiera wydatki konsumpcyjne – powiedział Gus Faucher, starszy ekonomista w PNC Financial Services Group w Pittsburghu.

Fed obniży stopy procentowe już w październiku?

Niezależnie od tego, czy wzrost zatrudnienia pozostanie umiarkowany, ekonomiści oczekują, że biorąc pod uwagę niepewność polityki handlowej, Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe przynajmniej jeszcze raz w tym roku.

Zobacz także: Do 75% wzrosło prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. Fed!

– Fed będzie musiał ponownie obniżyć stopy procentowe prawdopodobnie w październiku lub grudniu – uważa Sung Won Sohn, ekonomista biznesu na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułApple z własną kryptowalutą? Znamy odpowiedź!
Następny artykułGuten Morgen DAX 04.10.2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here