Naga MarketsKurs funta zyska po wyborach w UK, a euro i dolar (EUR/USD) nie zareagują na posiedzenia FOMC/EBC
Marcin Kiepas o prognozach przed Super Czwartkiem

Chociaż od przyszłego tygodnia rynki finansowe będą coraz wyraźniej przechodzić w świąteczny letarg, to w drugiej połowie bieżącego cały czas czeka nas sporo emocji. Oprócz środowej decyzji Rezerwy Federalnej (FED) rynek kieruje swoje spojrzenie na Super Czwartek, dzień podsumowania posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz wyborów parlamentarnych w UK. O tym jak wydarzenia te wpłyną na wyceny głównych walut, w tym euro, dolara i funta w programie Okiem Eksperta opowiada Marcin Kiepas, główny analityk Tickmill.


Boris Johnson z 339. miejscami w nowym parlamencie. Kurs funta spada po nowych sondażach

Według najnowszych sondaży przedwyborczych przewaga parlamentarna Konserwatystów w nowym parlamencie kurczy się do dwudziestu miejsc, na co funt reaguje wyraźniejszymi spadkami. Gdyby mandaty zostały rozdzielone zgodnie z sondażami, Boris Johnson uzyskałby 339 miejsc, co oznacza spadek poparcia dla Torysów w ostatnim tygodniu przedwyborczym. Marcin Kiepas jest zdania, że nic nie jest jeszcze przesądzone, rynek nie spodziewa się jednak niespodzianki podobnej do tej, która miała miejsce w 2016 roku:

„Wygrana Konserwatystów jest w tym momencie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Owszem, ostatnie sondaże wskazują na spadek poparcia, Torysi nadal posiadają jednak bezpieczną przewagę, co widać troszeczkę po zachowaniu samego funta. We wtorkowy wieczór kurs szterlinga zareagował szybko i jednoznacznie, w środę nie widać jednak przesadnego strachu i mocniejszej realizacji zysków” – wyjaśnia Kiepas.

Pomimo mniej korzystnego sondażu, funt nadal pozostaje silny, co widać między innymi po wykresie polskiego złotego. W ostatnim miesiącu para walutowa GBP/PLN drożała o 25 groszy i testowała 5,10 zł – gdyby inwestorzy chcieli realizować zyski mieliby więc zdaniem analityka Tickmill ku temu doskonałą okazję.

„Brytyjska waluta jest najmocniejsza do złotego od dwóch i pół roku, co pokazuje, że wiara w brak zaskoczenia ze strony wyniku wyborczego jest duża. Inwestorzy wierzą, że Torysi zamkną temat Brexitu pod koniec stycznia realizując umowę z Brukselą, co zapewnia stabilność dla funta w średnim terminie” – dodaje Kiepas.

FED i EBC nikogo nie zaskoczą – grudzień nie jest historycznie momentem ważnych decyzji

Super Czwartek to nie tylko wybory w UK, ale również decyzje banków centralnych. Jeszcze w środę swoje posiedzenie podsumuje FED, a dzień później EBC. Marcin Kiepas podobnie jak analitycy innych firm inwestycyjnych sugeruje, że zarówno Jerome Powell jak i Christine Lagarde debiutująca na fotelu szefa banku nie zakomunikują rynkowi żadnych ważnych zmian przed końcówką roku.

„Niespodzianki nie będzie, nie będzie zmiany stóp procentowych i FED oraz EBC wstrzymają się od jakiejkolwiek decyzji w zakresie polityki monetarnej do okolic trzeciego kwartału przyszłego roku, tak przynajmniej wynika z prognoz. Posiedzenie EBC będzie budziło zainteresowanie głównie dlatego, że Christine Lagarde po raz pierwszy wystąpi na konferencji. Dziennikarze i ekonomiści są ciekawi, czy będzie podążała śladami Mario Draghiego, czy też obierze inną ścieżkę komunikacji z rynkiem” – podsumowuje swoją wypowiedź Kiepas.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here