Naga Markets

Bohaterów Westerplatte 9, 87-400 Golub-Dobrzyń, 10 paneli.PNGRynek obligacji skarbowy jest teraz tak duży, że amerykański bank centralny (Fed) może być zmuszony dalej się w niego angażować, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie, uważa wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. Nadzoru Randal Quarles.

  • Pandemia koronawirusa zawirowała rynkiem aktywów
  • Fed skupuje miesięcznie obligacje warte 80 mld dolarów
  • Zadłużenie USA przekroczyło 20 bln dolarów

Fed dalej skupuje obligacje, a zadłużenie USA rośnie

W ciągu ostatnich lat na amerykańskim rynku stóp procentowych doszło do kilku znaczących dyslokacji, zwłaszcza w marcu, kiedy pandemia zawirowała na światowych aktywach.Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Odpowiedzią Fed było rozszerzenie zestawu narzędzi wykorzystywanych do zapewnienia stabilności rynku, w tym wdrożenia nowych narzędzi do operacji odkupu oraz lini swap. Bank wznowił również bezpośrednie zakupy na rynku obligacji i nadal skupuje miesięcznie obligacje warte 80 miliardów dolarów.

W międzyczasie suma zadłużenia Ameryki wzrosła do ponad 20 bilionów dolarów. Jeszcze 5 lat temu było to około 13 bilionów dolarów. Wpływ gospodarczy pandemii sprawił, że zadłużenie wzrośnie jeszcze mocniej.

Rynek obligacji skarbowych może być teraz tak duży, że być może zdołał wyprzedzić zdolność sektora prywatnego do radzenia sobie w okresach stresu, powiedział Quarles podczas wirtualnego panelu dyskusyjnego w środę. Oznacza to, że istnieje „otwarte pytanie” – takie, na które jak mówił Quarles, nie ma jeszcze odpowiedzi, dotyczące tego tego, czy będzie istniała bezterminowa potrzeba udziału Fed w charakterze nabywcy wspierającego funkcjonowanie rynku.

– Możliwe, że istnieje prosty fakt makro mówiący o tym, że rynek skarbowy jest o wiele większy niż jeszcze kilka lat temu, dużo większy niż dekadę temu, a teraz naprawdę dużo większy niż jeszcze kilka lat temu i przez to sam wolumen mógł przewyższyć zdolność infrastruktury rynku prywatnego do radzenia sobie z jakimkolwiek stresem – powiedział Quarles.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here