Naga MarketsJbudynek bis i logoedna z ważniejszych instytucji finansowych, jaką jest Bank Rozrachunków Międzynarodowych (ang. Bank for International Settlements – BIS), ostrzega o możliwym krachu, który ma być spowodowany wyprzedażą obligacji korporacyjnych. Jeżeli okaże się, że sytuacja gospodarcza ulegnie pogorszeniu to ewentualna wyprzedaż obligacji korporacyjnych o niskim ratingu inwestycyjnym może doprowadzić do kolejnego światowego kryzysu finansowego.


Większy udział obligacji korporacyjnych w portfelach inwestorów

Jak donosi BIS, w 2018 roku obligacje z ratingiem BBB stanowiły około 45% amerykańskich oraz europejskich portfeli funduszy powierniczych. Dla porównania, w 2010 roku było to zaledwie 20%. Jeżeli faktycznie dojdzie do dalszego spowolnienia gospodarczego, to może to wpłynąć na obniżenie ratingów kredytowych, a to z kolei do wyprzedaży obligacji i załamania na rynku. “Gdyby spowolnienie gospodarcze postępowało, a rating zostałyby obniżone ze statusu BBB do śmieciowego, fundusze inwestycyjne oraz inni uczestnicy rynku posiadający uprawnienia na poziomie inwestycyjnym, mogliby zostać zmuszeni do szybkiego pozbycia się dużych ilości obligacji”, napisali analitycy BIS w raporcie kwartalnym.

Zobacz także: Francja poluje na technologicznych gigantów! Chce od nich 500 mln USD rocznie

Nie tylko BIS ostrzega przed obligacjami

BIS nie jest pierwszą instytucją ostrzegającą przed tym niebezpieczeństwem.
Dyrektor zarządzający Barclays – Jes Staley, powiedział w listopadzie, że regulatorzy powinni być zaniepokojeni brakiem zdolności rynku do wchłonięcia obligacji, po tym, jak rating zostanie obniżony.

Jednak analitycy pana Staley’a z Barclays powiedzieli w zeszłym tygodniu, że obawy te są “przesadzone”, ponieważ prognozy gospodarcze pozostają łagodne, a niektóre firmy są na dobrej drodze do uzyskania lepszego ratingu kredytowego.

W ostatnich latach możemy obserwować większą skłonność do inwestycji w obligacje korporacyjne. Dopóki nie mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak nadejdzie recesja (a powinna to być jedynie kwestia czasu), może dojść do paniki, która może być zapalnikiem dla kolejnego kryzysu finansowego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here