Naga MarketsSłuchasz tego co rynek ma do powiedzenia, czy może wyłącznie słuchasz siebie? Rynek ‘mówi’ swoim własnym językiem, język ten to price action i nie tylko musisz biegle nim władać, ale także stosować to, co mówi price action w sposób obiektywny i neutralny.

Oglądanie wykresów cenowych danego rynku jest tym, co musisz robić codziennie jeśli chcesz zachować z nim więź i uczyć się jak na nim handlować. Lubię myśleć o śledzeniu wykresów jak o czytaniu książki – by zrozumieć historię, musisz przeczytać każdą stronę, ponieważ to co działo się wcześniej pomoże Ci zrozumieć sens tego co dzieje się teraz, a także gdzie rynek może skierować się w następnej kolejności.

Jak ‘słuchać’ co rynek ma do powiedzenia i to zastosować

Każdego dnia, na zamknięciu rynku powinieneś sprawdzić swoje ulubione wykresy, to jak czytanie strony rynkowej historii dla tego dnia. Widzisz co się wydarzyło, kto wygrał bitwę pomiędzy bykami i niedźwiedziami oraz czy w jej wyniku utworzył się jakiś sygnał price action. Ważne jest, by wykonywać codziennie te rutynowe czynności byś nie zapomniał, co się wydarzyło i co robi rynek w przeciwnym bowiem razie zajmie Ci trochę czasu, by ponownie zsynchronizować się z rytmem rynku.

Kiedy patrzysz na oddalony wykres dzienny lub tygodniowy jakiegoś rynku, nie trudno jest dostrzec główny kierunek w jakim zmierza. Będzie to ‘słuszny’ kierunek do handlu przez 90% czasu. Jednak raz za razem traderzy nadmiernie to komplikują. Zamiast oddalić wykres i poczuć ogólny kierunek rynku, wielu traderów przybliża go coraz bardziej i bardziej, do wykresów minutowych, gdzie zasadniczo widać tylko szum.

Najbardziej oczywisty kierunek jest zazwyczaj kierunkiem prawidłowym

Jeśli nie masz zapamiętać nic innego z tej lekcji, zapamiętaj chociaż to: najbardziej oczywisty kierunek jest zazwyczaj słusznym kierunkiem. Oznacza to w zasadzie tyle, co napisałem w poprzednim akapicie – główny kierunek od lewej do prawej w jakim porusza się wykres dzienny zazwyczaj jest kierunkiem, w którym chcesz szukać transakcji. Tak więc ustalenie kierunku jest pierwszym krokiem ‘słuchania’ tego, co mówi do Ciebie rynek. Nie komplikuj nadmiernie! Po prostu oddal wykres na interwał dzienny i zobacz w jaki sposób generalnie porusza się od lewej do prawej.

Spójrz na poniższy wykres EURUSD, patrzymy tu wstecz na 4 lata danych cenowych. Tak właśnie określisz szybko jaka jest ‘opowieść’ rynku. Na tym wykresie widzę duży, rozwinięty trend spadkowy, po którym następuję spory okres konsolidacji w obrębie dużego zakresu. Ostatnio natomiast możemy zobaczyć wybicie górą z tego zakresu i panujący trend wzrostowy. Zatem aktualny, najbardziej oczywisty kierunek wykresu prowadzi w górę. Widzisz jakie to proste?

Zejdźmy teraz o interwał niżej, do wykresu dziennego (mojego ulubionego). Możemy tu zobaczyć, że rynek znalazł sporo wsparcia na 1.0400 i niedawno wybił szczyty na 1.1100 – 1.1300, a co ważniejsze, maksima poprzedniego zakresu blisko 1.1615.

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

W ten sposób czytasz rynek od lewej do prawej. Nic trudnego, podobnie jak z czytaniem książki musisz zrozumieć, gdzie rynek był i gdzie są kluczowe poziomy, by zrozumieć co dzieje się teraz i co może zrobić w następnej kolejności…


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Ścieżka najmniejszego oporu

Zawsze chcemy handlować zgodnie ze ścieżką najmniejszego oporu. Na powyższym przykładzie z Eurodolarem obecnie prowadzi ona w górę. Oznacza to zatem, że będziemy szukać zakupowych sygnałów price action na cofnięciach do wsparcia lub obszaru wartości. Rynek POWIE CI jaka jest ścieżka najmniejszego oporu, wszystko co musisz zrobić to oddalić wykres i ‘słuchać’.

Tylko czasem opłaca się być kontrarianinem, nie zawsze. Nie pozwól, by ego przejęło kontrolę.

Podczas gdy jestem fanem kontrariańskiego myślenia i tradingu, to wszystko ma swoje wyjątki.

Ważne jest, by nie stać się na tyle kontrariańskim, że nie słucha się już w ogóle tego, co mówi rynek. Dla przykładu, jeśli wchodzisz w longa na wybiciu, które kończy się fałszywym wybiciem, to po prostu nie pozostawaj w tej transakcji, bo jesteś silnie do niej przekonany. Jeśli pozostaniesz oznacza to, że nie słuchasz rynku, a słuchasz tylko siebie. Fałszywe wybicie jest jak duży sygnał ostrzegawczy i musisz słuchać, a także uważać na takie sygnały, a nie je ignorować.

Tym sposobem akcja cenowa może pomóc Ci w opuszczeniu złych transakcji tak jak pomaga wchodzić w transakcje. Olbrzymia świeca z niedźwiedzim lub byczym cieniem przeciwko Twojej pozycji lub fałszywe wybicie, o którym wspominałem mogą często być sygnałem, że rynek się odwróci, tak więc jeśli arogancko pozostajesz w transakcji nawet nie biorąc pod uwagę takiego sygnału odwrócenia – nie słuchasz rynku, co jest bardzo szybkim sposobem na stratę pieniędzy.

Pamiętaj, handluj to co widzisz, a nie tylko to co myślisz i nie przywiązuj się emocjonalnie do żadnej pozycji. Handluj w harmonii z rynkiem, nie przeciwko niej.

Znaczenie sygnałów price action

Jak czytamy akcję cenową i ‘słuchamy’, co próbuję nam przekazać, to sporym kawałkiem danych, na który musimy zwrócić szczególną uwagę jest sygnał price action. Sygnały price action często przekazują bardzo ważne informacje o rynku i dlatego musimy być nie tylko ich świadomi i rozglądać się za nimi, ale także rozumieć, co mogą oznaczać.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Być może najważniejszą rzeczą dotyczącą sygnałów price action, szczególnie tych na wykresie dziennym jest to, by nie być jak jeleń w świetle reflektorów kiedy je zobaczysz. Innymi słowy, nie bój się i (lub) nie panikuj kiedy widzisz wyraźny sygnał price action, nie myśl za dużo. Oczywisty sygnał price action może działać zarówno jako sygnał wejścia lub wyjścia i zawsze powinieneś o tym pamiętać w ten sposób. Sygnały są ważnymi wskazówkami w ‘opowieści’ wykresu i próbują powiedzieć, a często mogą także pomóc zrozumieć, co rynek może zrobić w najbliższym czasie.

Konfluencja – kiedy widzisz sygnał price action w obszarze wartości lub na kluczowym poziomie, rynek coś do Ciebie mówi.

Spójrzmy na inny wykres. Na wykresie złota poniżej zauważysz dwa bycze sygnały pin bar uformowane przez cenę na kluczowym poziomie wsparcia / obszarze wartości w okolicach $1215 – $1200.00; strefę tę obszernie omawialiśmy w komentarzu dla członków na początku lipca. jako silny obszar zakupowy. Kiedy masz wyraźny sygnał price action na tak oczywistym poziomie, to widzisz konfluencję akcji cenowej, a stanowi ona podstawowy element mojego podejście do tradingu.

Zakończenie

Jako początkujący trader lub jakikolwiek inny, który chce się nauczyć handlu price action ważne jest, by rozumieć jak czytać i interpretować ‘opowieść’, którą próbuje przekazać Ci wykres. Robisz to najpierw ucząc się czytania wykresu od lewej do prawej, a następnie uczysz się interpretować pojedyncze świece. Im więcej tego robisz, tym staje się to łatwiejszej, ale istotne jest, by niemal każdego dnia sprawdzać swoje ulubione wykresy, tak byś wczuł się w rynek.

Ostatecznie zaczniesz rozwijać traderską intuicję i patrząc na określone warunki rynkowe lub formacje, po prostu będziesz ‘wiedział’ co rynek próbuje Ci powiedzieć – coś jak migające światełko mówiące “Widziałem to już wcześniej”. Podróż w tradingu nigdy się nie kończy, ale jeśli jesteś pasjonatem rynków nie będziesz mógł się doczekać, by uczyć się jak czytać akcję cenową i ‘słuchać’, co mówi do Ciebie rynek.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here