Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w przedziale 4,50 - 4,53 zł w najbliższym czasie, uważa PekaoKurs euro plasuje się dziś ponad poziomem 4,52 zł, a Bank Pekao oczekuje, że w najbliższym czasie pozostanie w zakresie między 4,50 – 4,35 zł. Na początku tygodnia analitycy Pekao zauważają powrót awersji do ryzyka, gdzie pomimo rozpoczęcia programów szczepień, niepokojąco nasila się pandemia COVID-19.

  • Inwestorzy zaczęli zwracać uwagę na wzrost ryzyka politycznego w USA
  • Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich osiągnęły w tym tygodniu najwyższe poziomy od marca
  • Mniejszy apetyt na ryzyko nie sprzyja złotemu

Impeachment Trumpa i rentowności obligacji

Akty przemocy na Kapitolu sprawiły, że inwestorzy zaczęli zwracać uwagę na wzrost ryzyka politycznego w USA. Partia Demokratyczna zamierza podjąć działania mające na celu usunięcie Donalda z urzędu prezydenta – tzw. impeachment.

Te artykuły również Cię zainteresują
Byłaby to już druga próba impeachmentu Trumpa. Jeśli tym razem okazałaby się skuteczna, nie mógłby on startować w kolejnych wyborach. W tym kontekście umacniał się dolar amerykański.

Wzrost kontynuują także amerykańskie obligacje skarbowe. Rentowności 10-letnich US Treasuries osiągnęły w tym tygodniu najwyższe poziom od marca. Jak zauważają analitycy Pekao, od początku 2021 roku wzrost rentowności amerykańskich obligacji wzrosły o ponad 20 punktów bazowych. W przypadku rentowności w strefie euro wzrost to jedynie 1-3 pb.

Kurs euro i dolara wobec PLN

– Mniejszy apetyt globalnych inwestorów na ryzyko nie sprzyjał wczoraj złotemu, który był handlowany w przedziale 4,50-4,53/EUR. Rynek liczy się z ryzykiem kolejnych interwencji walutowych ze strony NBP, co może być czynnikiem ograniczającym bardziej zdecydowany spadek notowań EUR-PLN poniżej 4,50. Należy się liczyć z tym, że wcześniej czy później inwestorzy będą chcieli przetestować determinację banku centralnego w utrzymywaniu kursu złotego na osłabionym poziomie oraz poznać poziomy przy których władze monetarne będą gotowe do działań na rynku walutowym – czytamy w biuletynie Banku Pekao.

Źródło: Bank Pekao

Z kolei kurs dolara do złotego wzrósł ponad poziom 3,72 zł. Odbiciu na parze walutowej USD/PLN sprzyja osłabienie krajowej waluty przy jednoczesnym umocnieniu greenbacka.

fpmarkets

Jak widać na wykresie dziennym powyżej, notowania dolara mogą kierować się do strefy oporu w okolicach poziomu 3,76 zł. Kluczowe wsparcie wypada natomiast blisko 3,67 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here