Naga MarketsDziś Święto Dziękczynienia. Inwestorzy, zwłaszcza ci w Stanach Zjednoczonych z pewnością mają za co dziękować. Tradycyjne rynki są dzisiaj zamknięte (mowa o Wall Street), a w piątek godziny handlu zostaną skrócone. Rynek kryptowalut po raz kolejny udowadnia swoją wyższość – tu nie ma przerw!


Ludzie, którzy mają do dyspozycji nieograniczoną ilość gotówki opublikowali wczoraj swoje przemyślenia dotyczące gospodarki i rynków finansowych. Mowa oczywiście o amerykańskiej Rezerwie Federalnej, która wywarła większy wpływ na ekonomię niż jakikolwiek inny podmiot w ostatniej dekadzie. Protokoły z ostatniego posiedzenia FOMC zawierają jednak kilka niespodzianek.

Wygląda na to, że Janet Yellen kompletnie zmieniła swoje słownictwo dotyczące poziomu inflacji. Określeniem którego najczęściej używała w ostatnich miesiącach było przejściowe i dotyczyło krótkotrwałego spadku dynamiki wzrostu cen w gospodarce. Ostatnio jednak Yellen zaczęła używać takich słów jak być możeprawdopodobnie… Oznacza to, że prezes Fed ma nadzieję, że inflacja w Stanach powróci do zakładanego przez Fed poziomu.

Cofnijmy się o kilka lat i przypomnijmy rewolucyjny pomysł Rezerwy Federalnej pod nazwą Quantitative Easing (QE). W ślad za Fed poszły inne kraje, a suma pieniędzy jaką wpompowano w pięć największych gospodarek dzięki temu programowi przekracza kwotę 19,5 biliona dolarów amerykańskich. To nie są małe pieniądze…

Jednak w nowoczesnej gospodarce zaledwie część pieniędzy pozostających w obiegu jest kreowana przez banki centralne. De facto na każdego dolara jakiego Fed pożyczy przypada kilka kolejnych, które są pożyczane innym bankom, przedsiębiorstwom czy zwykłym obywatelom. Proces ten nazywa się kreacją pieniądza i zakłada, że banki potrzebują zaledwie cześć gotówki którą pożyczają.

Niezmienne prawa ekonomii podpowiadają, że na każde dobro działają siły popytu i podaży. Dlaczego więc, z pomocą QE nie toniemy w gotówce? To pytanie jest zadawane przez niemal każdego ekonomistę na świecie i w tym momencie nikt nie zna poprawnej odpowiedzi. Znamy jedynie efekt działań ostatnich lat, który przedstawiony został przez światowy indeks cen akcji:

Kryptowaluty warte ćwierć biliona dolarów

To już dwa tygodnie odkąd SegWit2x został odwołany (pomarańczowy owal) i okres ten naprawdę sporo zmienił na rynku kryptowalut. Ostatnie dni upłynęły na niemal niepowstrzymanym wzroście wartości najpopularniejszych coinów. Poniżej przedstawiam porównanie wszystkich dostępnych kryptowalut na eToro:

W te dwa tygodnie Bitcoin zyskał aż 10%, jednak palma pierwszeństwa należy się Bitcoin Cash (zielona krzywa). Drastyczne wzrosty jakich byliśmy świadkami kilka dni po odwołaniu forka przez niektórych zostały okrzyknięte procederem pump and dump. Inni uważają, e BCH z swoimi większymi blokami oraz lepszą strukturą jest najatrakcyjniejszą alternatywą dla BTC. Sam przychylam się do opinii, że kryptowaluty polegają na konsensusie i miejsce na rynku znajdzie się dla obu Bitcoinów.

Zainwestuj w portfel kryptowalut – sprawdź możliwości CryptoFund

Warto również zwrócić uwagę na Dash, którego temat poruszaliśmy wczoraj. Również Ripple odnotowało spore, choć krótkotrwałe wzrosty (fioletowy owal). Najważniejszą informacją tygodnia jest jednak przekroczenie $250 mld kapitalizacji rynku kryptowalut. W trakcie dwóch tygodni dzielących nas od nieudanego forka sieci wartość wszystkich kryptowalut pozostających w obiegu wzrosła o 25%. Wzrost od stycznia jest jeszcze bardziej imponujący i wynosi oszałamiające 1471%!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here