Naga MarketsTrader21 po raz kolejny gościem FxCuffs!

Portal Comparic.pl miał przyjemność rozmawiać z twórcą niezależnego portalu finansowego Independent Trader. Mowa tutaj o popularnym Traderze21, który już w trakcie marcowej konferencji FxCuffs po raz kolejny wystąpi w roli prelegenta.


Wywiad z Traderem21

Przed nami trzeci rok obecności Tradera21 na konferencji FxCuffs i najprawdopodobniej kolejny raz wypełniona po brzegi sala. Powiedz nam, jak to robisz, że tyle ludzi chętnie czyta Twojego bloga i słucha Cię na żywo?

Nie robię niczego nadzwyczajnego. Raz na kilka dni staram się napisać artykuł, trochę rzadziej nagrać podcast czy poprowadzić webinar. Być może czas zrobił swoje. Ostatecznie bloga prowadzę już od 6 lat w ciągu których napisałem z tysiąc artykułów.

Jeżeli miałbyś opisać siebie oraz to co robisz w kilku słowach – dla tych Czytelników – którzy wcześniej nie mieli możliwości poznania Twojego podejścia do rynku, to co byłoby najważniejsze?

Zdrowy rozsądek, wyszukiwanie tanich aktywów oraz bardzo szerokie podejście do inwestycji. Dla mnie nie jest ważne czy inwestuję w akcje w Nigerii, shortuje nieruchomości komercyjne w USA czy kupuję ETF na metale ziem rzadkich. Liczy się wartość w relacji do ceny.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z rynkami? Sam określiłbyś się mianem przedsiębiorcy, inwestora a może spekulanta?

Inwestycjami zacząłem poważnie interesować się w 2008 po tym jak sprzedałem wszystkie firmy i wyprowadziłem się z Polski. Z konieczności zacząłem uczyć się zarządzania moim kapitałem, a z czasem stało się to nową pasją. Na pewno nie nazwałbym się spekulantem. Nie interesują mnie krótkoterminowe wahania cen. Nie stosuję stop lossów ani dźwigni, a spadki zazwyczaj wykorzystuję do okazjonalnego zwiększenia pozycji niż ucinania strat. Gdybym musiał wybierać ulokowałbym się między przedsiębiorcą gdyż nadal jestem aktywnie zaangażowany w kilka projektów, a inwestorem gdyż właśnie na inwestycje poświęcam najwięcej czasu.

Jak doskonale wiemy, Twoim „konikiem” jest analiza fundamentalna – jak sprawdziły się prognozy na 2017 i co przyniesie 2018? Analiza techniczna pomaga Ci w tworzeniu projekcji i podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

Od wielu lat rzetelnie rozliczam się z prognoz więc sam możesz je ocenić. Moim zdaniem to właśnie dzięki prognozom na rok 2017 udało mi się awansować do ścisłego finału w kategorii Analityk Roku. Co przyniesie 2018 rok? Nie starczyło by nam czasu aby rozwinąć temat. Ostatecznie na prognozy na ten rok poświęciłem aż trzy artykuły. Co do analizy technicznej to wykorzystuję ją do określenia momentu wejścia na rynek oraz do zagrań typowo spekulacyjnych w które angażuję ok 10 % mojego kapitału. Doświadczenie w spekulacjach pozwala prawie całkowicie wyzbyć się emocji przy inwestowaniu, a te jak wiadomo są naszym największym wrogiem.

Co może wygrać batalię o uwagę inwestorów w kolejnych miesiącach? Dynamicznie rozwijający się rynek kryptowalut, czy też często pojawiający się w Twoich publikacjach rynek surowców i aktywów materialnych?

Moim zdaniem rynek krypto przyciągnął taką uwagę inwestorów ulicznych, że bardzo przypomina typową bańkę spekulacyjną. Sorry, ale jeżeli kierowcy ubera inwestują w koparki do krypto to coś jest nie tak. Co do aktywów materialnych czy surowców to jest temat na lata nie miesiące. Zresztą dołek na surowcach mieliśmy w styczniu 2016 roku na co zwracałem uwagę podczas moich dwóch poprzednich wykładów. Od tego czasu dały już przyzwoicie zarobić ale to jest dopiero początek większego trendu. Poczekaj 4-5 lat a zobaczysz jak modne stanie się inwestowanie w surowce. Oczywiście wtedy przyjdzie czas na ewakuację.

Co natomiast ze sceną polityczną? Za nami kilkanaście miesięcy emocji po licznych wyborach parlamentarnych i prezydenckich na Starym Kontynencie. Nadal królował będzie Brexit i działania Donalda Trumpa?

Ciężko tu cokolwiek prognozować. Kwestia Trumpa czy Brexitu już za nami. Ja osobiście dużą uwagę przywiązuję do sektora bankowego we Włoszech oraz do Bliskiego Wschodu, w szczególności do kwestii Izraela.

Musisz szczerze przyznać, że Twoje wypowiedzi regularnie budzą kontrowersję. Krytycy twierdzą, że przyjmujesz raczej wątpiącą i negatywną postawę co do przyszłości obecnego systemu finansowego. Czy to już delikatna fascynacja teoriami spiskowymi, czy trzeźwy ogląd sytuacji? 

Dobre, może moi krytycy powinni częściej czytać raporty IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) czy BIS (Bank Rozrachunków Międzynarodowych). Ich raporty nt zadłużenia czy stanu globalnego sytemu monetarnego są dużo bardziej krytyczne niż moje wypowiedzi. Co do tzw. teorii spiskowych to zacznij od sprawdzenia kto jest autorem tego określenia. Później przyjrzyj się ile największe banki inwestycyjne zapłaciły kar aby uniknąć procesów. Przekręty na MBS’ach, manipulacje cenami metali szlachetnych, energii czy surowców, manipulacje Liborem czyli wysokością stóp procentowych. Możesz także sprawdzić postępowania BaFin (niemiecki nadzór finansowy). Jeżeli ktoś woli wierzyć wypowiedziom polityków czy oficjalnej wersji wydarzeń do życzę wiele szczęścia w inwestowaniu. Będzie ono bardzo potrzebne.

FxCuffs 2018 zbliża się wielkimi krokami. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jakim zagadnieniom będzie poświęcony Twój wykład w tym roku?

Skupię się na aktywach materialnych. Pokażę rozwarstwienie na lini (akcje, obligacje vs surowce i metale szlachetne). Dużo czasu poświęcę analogiom do lat 70-tych ubiegłego wieku gdyż dziś mamy sytuację pod wieloma względami podobną do 1969 roku. Warto znać historię. Dzięki temu łatwiej prognozować przyszłość.

Na sam koniec, całkowicie już prywatnie, czym zajmuje się Trader21 w momencie gdy nie skupia się na rynkach finansowych?

Na neurochirurgii (niedawno uruchomiłem klinikę), kitesurfingu oraz boksie tajskim. Intensywny ruch ułatwia późniejszą pracę i poprawia jej efektywność.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here