Naga MarketsRynek kakao z problemami na Wybrzeżu Kości SłoniowejOstatnie kilka sesji na rynku kakao jest okresem braku wyraźnego kierunku cen tego surowca. Notowania kakao poruszają się w dość nerwowej konsolidacji w rejonie 2400-2450 USD za tonę, co wpisuje się w obserwowany ostatnio także średnioterminowy ruch boczny na rynku kakao.

Cena kakao bez wyraźnego kierunku

W najbliższym czasie notowania kakao mogą na nowo znaleźć się pod presją podaży. Wynika to z oczekiwań dużych zbiorów kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, czyli w kraju będącym największym producentem tego surowca na świecie. W ostatnim czasie w kraju tym trwała gorąca dyskusja na temat poziomu cen kakao na eksport.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zazwyczaj Wybrzeże Kości Słoniowej sprzedawało swoje kakao z premią wynoszącą ok. 100-200 USD za tonę, która odzwierciedlała dobrą jakość surowca. Ponadto, w poprzednim roku pojawiła się dodatkowa premia w wysokości 400 USD za tonę, wynikająca z tzw. Living Income Differential (LID), czyli programu wspierającego finansowo lokalnych farmerów. W rezultacie, iworyjskie kakao stało się na globalnym rynku relatywnie drogie, a eksporterzy napotkali trudności ze sprzedażą jego dużych ilości. W rezultacie, w ostatnim czasie uzgodniono, że zamiast państwowej premii, pojawi się jednak dyskonto wynoszące około 212-283 USD na tonie.

Notowania kakao w USA – dane dzienne
Notowania kakao w USA – dane dzienne

Wybrzeże Kości Słoniowej zmaga się ostatnio nie tylko z problemem nadwyżki kakao, ale również licznych zakłóceń w dostawach prądu. W rezultacie, lokalne przetwórstwo kakao przebiega wolniej niż zazwyczaj, co także hamuje popyt na ziarna kakaowca.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro | dax forum | lotos gpw | czym jest cfd | george soros | cdr kurs | pgnig kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here