Naga MarketsJak donosi BusinessInsider, świat jeszcze nigdy wcześniej nie obawiał się, iż chińska gospodarka będzie miała tak twarde lądowanie.

Societe Generale śledził liczbę artykułów na temat rynkowego nieszczęścia w Chinach i okazało się, że przez ostatnie cztery tygodnie osiągnęły one liczbę jakiej dotąd nie było. Widać to szczególnie dobrze na wykresie, który załączyli do swojej noty:

źródło: Societe Generale
Liczba artykułów na temat ‘twardego lądowania’ Chin (średnia 4-tygodniowa) / źródło: Societe Generale

Na pierwszy rzut oka, silny wzrost liczby artykułów prasowych na ten temat może być postrzegany jako znak, że perspektywy dla chińskiej gospodarki szybko się pogarszają.” – zauważają w swojej nocie, Arthur van Slooten i Alain Bokobza z Societe Generale.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli tak rzeczywiście się dzieje, to wskaźnik ten będzie raczej prekursorem dramatycznych zmian w gospodarce jakich dotąd nie widzieliśmy.”

Nie ma co się dziwić dlaczego tak wielu ludzi przeraża to co dzieje się w Chinach. Przejście tego kraju z z gospodarki opartej na inwestycjach do tej opartej na krajowej konsumpcji, co zostało przez rząd nazwane “nową normalnością” – było nieco brutalne.

Wzrost w starych gałęziach gospodarki takich jak przemysł i rynek nieruchomości, zwalniał szybciej niż przewidywano. Eksport spadł o prawie 9% w lipcu, a zatrudnienie pozostaje w stagnacji. Między innymi to skłoniło rząd do dewaluacji juana.

Na domiar złego, dwie główne chińskie giełdy w Szanghaju i Shenzhen zaczęły się osuwać pod koniec czerwca po niesamowitym wzroście o prawie 150%, który trwał przez ostatnie 1,5 roku.

Jak zauważają ekonomiści z Societe Generale: “Nawet bez powyższego wykresu, a tylko czytając prasę można łatwo sobie uświadomić, że kłopoty w Chinach mają miejsce i na tym się nie skończą. Nie jest też zaskoczeniem, że w tym kontekście, ogólny apetyt na ryzyko został mocno ograniczony.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here