Naga MarketsNa krajowym rynku kontraktów terminowych, czwartkowa sesja upłynęła pod znakiem korekty spadkowej. Kurs FW20 spadł 0,92% odbijając się od ważnego oporu na poziomie 2400 pkt. Obrót okazał się wyższy niż zazwyczaj i na koniec sesji podliczono go na 14 903 szt. Dzisiaj zapowiada się spokojna sesja ze względu na ostatni dzień handlu przed weekendem.


Draghi rozczarował inwestorów

W czwartek najważniejszym wydarzeniem było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. O ile decyzja o utrzymaniu stóp procentowych w eurolandzie była powszechnie oczekiwana przez rynek, to komentarz prezesa EBC Mario Draghiego do bieżącej sytuacji gospodarczej w strefie euro spotkał się z pewnym rozczarowaniem wśród inwestorów. Kwestią sporną okazały się słowa dotyczące ewentualnego rozszerzenia QE, tymczasem rynek oczekiwał bardziej jastrzębiego tonu i ewentualnych deklaracji, kiedy program QE będzie wygaszany i w jaki sposób. Początkowo giełdy europejskie tą wypowiedź Draghiego przyjęły z entuzjazmem. Niemiecki DAX wzbijał się na nowe maksima, ale z biegiem czasu optymizm malał, ponieważ pojawiły się obawy, że gospodarka europejska nie rozwija się w takim tempie, który gwarantowałby stabilny rozwój w najbliższych latach. W konsekwencji na rynkach europejskich pojawiły się spadki. Solidarnie z Zachodem spadała również nasza giełda. Kontrakt na WIG20 zanurkował 0,92% do poziomu 2361 pkt. przy większym niż zazwyczaj obrocie sięgającym 14 903 szt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Opór 2400 pkt. blokuje dalsze wzrosty

Przyczyną spadku kursu FW20 może też być techniczny opór na poziomie 2400 pkt. Są to okolice tegorocznych maksimów, dlatego część inwestorów zdecydowała się zapewne zrealizować zyski w obawie przed pojawieniem się korekty spadkowej. Póki, co ten spadek nie zagraża pozycji byków. Jeśli rynek cofnie się w rejon 2320 pkt. to nadal będzie obowiązywał trend wzrostowy. Kłopoty z kontynuacją trendu mogą pojawić się w momencie, kiedy rynek zejdzie poniżej 2300 pkt, ponieważ wtedy  należałoby oczekiwać głębszej korekty nawet do 2240 pkt.

Zapowiada się spokojny dzień handlu

Dzisiaj prawdopodobnie będzie spokojna sesja, ponieważ rano europejskie kontrakty notowane są blisko zera, a kalendarz makro świeci pustkami. Poza tym jest piątek, a to zazwyczaj ogranicza aktywność inwestorów na rynku.

WYKRES FW20 – wykres intraday
WYKRES FW20 – wykres dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here