Naga MarketsNa świecie działa obecnie 7 tysięcy funduszy pasywnych, które gromadzą łącznie 6 miliardów dolarów. Na polskim rynku inwestycje tego typu, szczególnie fundusze ETF, są kwestią dopiero raczkującą w związku z czym rodzima GPW znajduje się daleko w tyle za Europą i Stanami Zjednoczonymi, uważa Przemysław Barankiewicz prowadzący bloga zByka.pl. W rozmowie z Krzysztofem Kamińskim z Comparic24.tv przyznaje jednocześnie, że pokolenie millenialsów podchodzące do inwestowania w inny sposób niż tradycyjny gracz giełdowy, będzie mogło zapoczątkować boom na instrumenty ETF.


GPW to zaledwie kilka ETF i jeden koordynator ich wdrożenia

Chociaż fundusze ETF (Exchange Traded Fund) dostępne są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) od niemal dekady, to dopiero w 2019 roku inwestorzy byli świadkami debiutów pierwszych całkowicie polskich instrumentów tego typu. Pierwszym polskim ETFem został Beta ETFWIG20TR, po czym dołączyły do niego podobne instrumenty na mWIG40 oraz WIG20short. Nie trudno jednak zauważyć, że w porównaniu do zagranicznych rynków są to cały czas marginalne ilości generujące między innymi brak alternatyw dla rynku bankowego, który cały czas zarządza miliardami złotych oszczędności Polaków.

– Lokaty z bardzo skromnymi stopami zwrotu, coraz droższy rynek nieruchomości, więc zostaje nam giełda. Rynek akcji nie jest jednak dla każdego, dlatego pomysł na promocję ETFów i inwestowania pasywnego, co powinno nasz rynek kapitałowy rozruszać i wspomóc ponowny wzrost GPW. Moim zdaniem właśnie ETFy mogą być lekarstwem dla giełdy – wyjaśnia Przemysław Barankiewicz zByka.pl.

Zdaniem Barankiewicza w tym momencie oferta skierowana do przeciętnego Kowalskiego jest mocno ograniczona. Winę zrzuca po części na polskie fintechy, które “trochę przysnęły” i nie stworzyły platformy mogącej ułatwiać inwestowanie w zagraniczne ETFy, w celu przybliżenia ich konsumentom. – Na rynku jest luka i trzeba ją z pewnością zapełnić – dodaje Barankiewicz.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here