Naga MarketsWtorek przynosi nadal mieszane nastroje wokół dolara, podobnie jak miało to miejsce w poniedziałek. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Przekroczenie przez ropę WTI kolejnej cenowej bariery w postaci 80 USD za baryłkę przyniosło eskalację obaw
  • Rynek bardziej pozycjonuje się pod jutrzejsze dane CPI z USA, oraz zapiski FED
  • Utrzymująca się „gołębia” retoryka EBC gasi chęć odbicia wspólnej walutyKurs euro i dolara (EUR/USD) – ECB wciąż gasi odbicie

Wtorek przynosi nadal mieszane nastroje wokół dolara, podobnie jak miało to miejsce w poniedziałek. Chociaż w USA świętowano wczoraj Dzień Kolumba, to Wall Street pracowała normalnie i pomimo obiecującego startu zakończyła handel spadkami. Przekroczenie przez ropę WTI kolejnej cenowej bariery w postaci 80 USD za baryłkę przyniosło eskalację obaw, co do kryzysu energetycznego i jego potencjalnych skutków – stagflacja, zmniejszenie zysków spółek itd.

To drugie zdaje się mieć większe znaczenie za sprawą zbliżającego się sezonu publikacji wyników za III kwartał – w najbliższych dniach jako pierwsze swoje wyniki opublikują największe banki. Z kolei na klimat w Azji wpłynęły doniesienia o działaniach chińskich władz zmierzających do większej kontroli działalności banków i instytucji finansowych, oraz informacje o kolejnej niezapłaconej płatności na rzecz wierzycieli Evergrande, oraz problemach innej firmy deweloperskiej w Chinach (Modern Land China) – powiedział analityk BOŚ.

Dzisiaj kalendarz publikacji danych nie jest szczególnie bogaty. Uwagę przykują dane ZEW z Niemiec, oraz popołudniowe wystąpienia członków FED (Clarida, Bostic). Rynek bardziej pozycjonuje się pod jutrzejsze dane CPI z USA, oraz zapiski FED. Powrót inwestorów na rynek amerykańskiego długu przyniósł niewielkie cofnięcie się rentowności obligacji po ostatnich wyraźnych zwyżkach. Niemniej USDJPY pozostaje wysoko (113,30).

Najsłabszą walutą w przestrzeni G-10 jest dzisiaj funt, który nieznacznie koryguje ostatnią zwyżkę. Według doniesień agencyjnych postulat Francji co do zaostrzenia kursu wobec Wielkiej Brytanii raczej podzielił członków UE, co jednak nie oznacza, że rozmowy dotyczące protokołu irlandzkiego będą łatwe. Najlepiej dzisiaj zachowują się waluty Antypodów, podobnie jak wczoraj. Z kolei EURUSD nadal kręci się wokół ważnego poziomu 1,1561, a wspólnej walucie nie pomaga „gołębia” narracja EBC w mediach – dodał.

Utrzymująca się „gołębia” retoryka EBC gasi chęć odbicia wspólnej waluty – wczoraj po raz kolejny mieliśmy stwierdzenia, że nie ma potrzeby żadnego „jastrzębiego” zwrotu, a podwyższona inflacja jest przejściowa.

Główny ekonomista EBC, Philip Lane dodał też, że działania Banku idą w stronę rekalibracji QE, a nie taperingu odnosząc się do planów zastąpienia programu PEPP innym na wiosnę przyszłego roku. Wsparcia nie dają też dane – opublikowany dzisiaj indeks ZEW z Niemiec spadł w październiku do 22,3 pkt. z 26,5 pkt – podsumował.

invest

Zobacz również inne audycje:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here