Naga MarketsCAD, Kanada, ComparicPrzed dzisiejszym posiedzeniem Banku Kanady (BoC) zdecydowana większość inwestorów na rynkach walutowych nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych. Od wczoraj dolar kanadyjski stracił ponad 100 pipsów w stosunku do dolara amerykańskiego. Czyżby rynek dyskontował gołębie stanowisko BoC?


Rabobank: Nie oczekujemy zmian do stycznia

rabobank logoRynkowy konsensus zakłada, że dziś Bank Kanady utrzyma główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 1.75%. Analitycy z Rabobanku również oczekują, że Bank Kanady pozostawi stopy na tym samym poziomie podczas grudniowego posiedzenia, po czym podniesie stopy o kolejne 25 pb w styczniu, z możliwością podwyżki o 25 pb w kwietniu.

– Widzimy, że BoC jest bardzo wrażliwy na sygnały rynkowe, ale z zasadniczym nastawieniem na podwyżki – jeśli rynek będzie tego oczekiwał, wówczas Bank skorzysta z okazji by podnieść stopy. Pojawia się pytanie, jak długo Bank Kanady będzie utrzymywał takie stanowisko i jakie sygnały możemy oczekiwać od rynku w przyszłości? W pełni oczekujemy, że BoC nadal będzie opierał się na cenach rynkowych. Jeżeli przyjmiemy najbardziej „gołębi” scenariusz osiągnięcia neutralnej polityki pieniężnej to będzie oznaczało jeszcze trzy podwyżki stóp o 25 pb. Natomiast obiektywny scenariusz wskazuje na jeszcze pięć podwyżek stóp procentowych. Z kolei „jastrzębi” scenariusz zakłada siedem podwyżek z obecnego poziomu, ale na tę chwilę wydaje się to mało prawdopodobne i nie będziemy się nad tym rozwodzić – napisali analitycy Rabobanku.

– Po podwyżce w styczniu widzimy większą szansę na kolejną w kwietniu, choć spodziewamy się, że stopy będą wyżej o co najmniej 25 pb do końca lipca z około 60% szansą, że ​​będzie to 50 pb. Krótko mówiąc, nasze podejście jest nieco bardziej jastrzębie od reszty rynku pod względem terminów podwyżek – dodali.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

ING: Bank Kanady będzie kontynuował podwyżki w 2019 r.

ing bank wejścieJames Smith, ekonomista rynków rozwiniętych w ING, spodziewa się, że BoC nie zdecyduje się na podwyżkę dzisiejszego popołudnia, choć przyzwoity wzrost gospodarczy w Kanadzie, niskie zatrudnienie i obniżenie inflacji powinny zapewnić dwie lub trzy podwyżki w przyszłym roku.

– Możemy zaobserwować nieco wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego w 2019 roku (nasze prognozy przewidują PKB na poziomie 2.1%), co odzwierciedla umiarkowaną ekspansję w USA. Napięcia handlowe pozostaną istotnym ryzykiem dla wzrostu w 2019 r. Wiele zależy od tego, co stanie się z umową Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada (USMCA), ponieważ jest kilka kluczowych przeszkód do pokonania – przede wszystkim kwestia, czy zostanie ona ratyfikowana przez (obecnie podzielony) Kongres – zauważa Smith.

Zobacz również: Sytuacja w Europie, bieżąca siła indeksów walutowych i kurs EUR/USD – komentuje Rabobank

– Wzrost płac był szczególnie rozczarowujący w ostatnich miesiącach, spadając z 3.93% w maju do 1.87% w październiku – dla pracowników zatrudnionych na stałe. Co ważne istnieją oznaki, że sytuacja może się poprawić w 2019 r. Jednocześnie zaufanie konsumentów pozostaje na wysokim poziomie i powinno wspierać wydatki w najbliższym czasie. Oczekujemy, że inflacja zmniejszy się w kierunku celu inflacyjnego 2% w przyszłym roku – wskaźnik CPI spadnie do 2.1% w 2019 r., z 2.3% w tym roku. Ale najważniejsza dla banku centralnego jest inflacja bazowa, która prawdopodobnie pozostanie wsparta solidnym wzrostem i perspektywą płac. Łącząc wszystkie elementy, spodziewamy się dwóch podwyżek stóp w I kw. 19 i III kw. 19, przyjmując docelową stopę procentową w zakresie 2.5% – 3.5% – podsumował.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here