Naga MarketsRynek aukcyjny w I kwartale 2020 roku

Nowe dane z rynku aukcyjnego w Polsce ciągle zaskakują. Rok za rokiem, kwartał za kwartałem obroty na rynku sztuki biją kolejne rekordy. Najważniejszy będzie teraz okres wiosenny tego roku. Czy kolekcjonerzy nie odwrócili się od rynku w związku z dużym prawdopodobieństwem silnej recesji? Czy może ta sytuacja spowodowała lokowanie większej ilości gotówki w pewne inwestycje jakimi są obrazy polskiej awangardy? O tym dowiemy się już w lipcu, ale teraz zajmiemy się wynikami za I kwartał 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
W niepewnych czasach, okresie zamieszania i chaosu, dobre ulokowanie swoich oszczędności ratuje nas od strat, a także bardzo często zwielokrotnia nasz stan posiadania. Jednym z aktywów, które z perspektywy ostatnich 100 lat przyniosło zyski inwestorom w czasach hossy jak i bessy, była sztuka.

Rynek aukcyjny w I kwartale 2020 roku 2

Okres kwarantanny rozpoczął się w połowie marca, ale nie spowodowało to wyhamowania silnego trendu wzrostowego na rynku aukcyjnym w I kwartale 2020 roku. Obroty wyniosły 64,4 mln złotych, to znaczy wzrosły o 23% w porównaniu do I kwartału roku 2019, który także był przecież rekordowy.

Rynek aukcyjny w I kwartale 2020 roku
W pierwszych trzech miesiącach tego roku na 72 aukcjach na sprzedaż wystawiono 7698 obiektów (+12%), z czego sprzedano 3740 (+12%). Wszystkie aukcje już od ponad dwóch miesięcy odbywają się bez publiczności. Zlecenia możemy składać jedynie przez internet lub telefonicznie. Mimo tego możemy zaobserwować duże zainteresowanie kolekcjonerów kupnem sztuki właśnie w takiej formie. Większość z aukcji kończy się dużym sukcesem rynkowym.

Rynek aukcyjny w I kwartale 2020 roku
Prymat wśród domów aukcyjnych niepodzielnie od lat wiedzie Desa Unicum z 41,7% rynku. Na drugim i trzecim miejscu pozycję umocniły Polswiss Art (25,2%) i Agra Art (13,7%). Szczególnie wartym uwagi jest wynik Agry Art., która specjalizuje się w sztuce dawnej. Oznacza to powrót do malarstwa mistrzów przełomu XIX i XX wieku. Inwestujemy coraz rozważniej i w sprawdzone nazwiska. Jednak dodając do sztuki współczesnej sztukę młodą i aktualną, ciągle najmłodsze malarstwo ma przewagę w obrocie jak i w ilości sprzedanych obiektów. Sztuka dawna od trzech lat była w defensywie i jestem ciekaw jak ten wynik będzie wyglądał na koniec 2020 roku.

Rynek aukcyjny w I kwartale 2020 rokuPodsumowaniem niech będzie wykaz najdrożej sprzedanych obiektów na rynku aukcyjnym w I kwartale 2020 roku. Zaskoczeniem nie jest, że pierwsze dwa miejsca zajmuje Jacek Malczewski. Potem mamy rzeźby Magdaleny Abakanowicz, Igora Mitoraja i następnie prace Juliana Fałata, Mojżesza Kislinga i Artura Wierusz-Kowalskiego. Całość zamykają obrazy Wojciecha Fangora. Przyjrzyjmy się obiektom, które budziły największe zainteresowanie wśród kolekcjonerów w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku.

Artykuł napisany na podstawie danych udostępnionych przez Artinfo.pl

Rynek aukcyjny w I kwartale 2020 rokuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs złotego pozostaje stabilny
Następny artykułRynek aukcyjny w I kwartale 2020 roku
Od prawie 30 lat zajmuje się zawodowo inwestowaniem na rynkach kapitałowych. Zaczynając od tradycyjnych form inwestowania, czyli w akcje i obligacje, jego zainteresowanie skierowało się na rynki inwestycji alternatywnych: surowce, nieruchomości i rynek sztuki. Od lat współpracuje z portalami inwestycyjnymi, gdzie pisze artykuły i prowadzi wykłady z budowy systemów inwestycyjnych, psychologii inwestowania i zarządzania kapitałem. Pracuje także jako Art Advisor w Galerii Kolekcjoner pomagając budować kolekcje głównie młodej sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu inwestycyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here