Naga Markets

Prognozy Goldman Sachs dla S&P 500 nie wyglądają dobrze Inwestorzy giełdowi, o ile nie zakładali spadku indeksów giełdowych, mogą na tę chwilę zaliczyć trzy kwartały 2022 r. do wyjątkowo ponurych. Od początku tego roku indeks Nasdaq 100 spadł o 30 proc., S&P 500 oraz niemiecki DAX spadły o ponad 22 proc., a Euro Stoxx 50 o 21 proc. Na horyzoncie wydaje się, że nie widać poprawy nastrojów.

Indeksy giełdowe kontynuują spadki

Rynki akcji mogą przygniatać coraz gorsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego wraz z coraz wyższymi stopami procentowymi. Jak wynika z opublikowanych dziś prognoz OECD, w 2022 r. światowy wzrost gospodarczy może wynieść 3 proc., aby w 2023 r. spaść do 2,2 proc. PKB strefy euro w 2022 r. może wynieść 3,1 proc., po to, by w 2023 r. otrzeć się o recesję i odnotować 0,3 proc. wzrostu.

Według OECD recesji ma doświadczyć gospodarka Niemiec ze spadkiem PKB o -0,7 proc. w przyszłym roku. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych PKB ma wzrosnąć w tym roku o 1,5 proc., a w 2023 o 0,5 proc. Prognozy te zdają się pokazywać, że bieżący rok może nie jest jeszcze tym najgorszym, a dopiero w 2023 r. będzie można prawdopodobnie mówić o tym, że spowolnienie czy recesja jest odczuwalna.

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, D1
Źródło: Conotoxia MT5, DE40, D1

Coraz wyższe stopy procentowe

Wzrost stóp procentowych wraz z hamującą gospodarką i niewielkimi szansami na spektakularne wyniki finansowe spółek notowanych na giełdach mogą pchać indeksy w dół. W Stanach Zjednoczonych już dziś rentowności 2-letnich obligacji wzrosły do 4,3 proc. Tym samym zbliżać się mogą do szacowanego przez rynek stopy procentowej docelowego poziomu dla stopy Fed przy 4,5 – 4,75 proc.

To oznaczać może z kolei, że dolar amerykański może być wkrótce oprocentowany w rejonie 5 proc., na podstawie stawki 3M LIBOR. Biorąc to pod uwagę oraz to, że forward PE dla S&P500 wynosi 16x, jak wynika z danych wsj.com, można dojść do wniosku, że ta wycena wciąż jest wysoka względem oprocentowania USD. Wydaje się, że spadek mnożnika w stronę 15x lub niżej mógłby być bardziej atrakcyjny dla inwestorów niż jego obecna wartość.

Prognozy Goldman Sachs dla S&P 500

Amerykański bank w swojej ostatniej analizie zaprezentował dwa scenariusze. Pierwszy z nich to scenariusz miękkiego lądowania. W nim S&P500 ma znaleźć się na koniec 2022 r. na poziomie 3600 pkt. Z kolei w przyszłym roku indeks 500 największych amerykańskich spółek miałby wzrosnąć do 4000 pkt. Natomiast w drugim scenariuszu, nazwanym twardym lądowaniem, indeks S&P500 miałby zamknąć bieżący rok na poziomie 3400 pkt. W 2023 r. natomiast wzrost miałby sięgnąć poziomu 3750 pkt.

Czy wiesz, że kontrakty CFD pozwalają handlować zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen?

Kontrakty CFD umożliwiają otwieranie pozycji kupna i sprzedaży, a tym samym inwestowanie przy wzroście, jak i spadku kwotowań. W Conotoxia możesz wybierać spośród CFD i DMA CFD na ponad 4000 akcji spółek notowanych na giełdach z całego świata. Chcąc znaleźć CFD lub DMA CFD na akcję, wystarczy wykonać 4 proste kroki:

XTB

Aby uzyskać dostęp do Trading Universe – nowoczesnego centrum produktów i usług finansowych, informacyjnych, inwestycyjnych i społecznych za pomocą jednego konta Smart, zarejestruj się tutaj.
Kliknij “Platformy” w sekcji “Invest&Forex”
Wybierz jeden z rachunków: demo lub live
Na platformie MT5 wyszukaj poszukiwaną akcję CFD i przeciągnij ją do okna wykresu. Użyj opcji handlu jednym kliknięciem lub otwórz nowe zlecenie prawym przyciskiem myszy.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs USD/PLN odpada ze szczytu. Większość złych informacji jest już w cenach
Następny artykułSłabe euro może utrudnić walkę z inflacją. Rynki łapią oddech po słowach Lagarde
Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here