Naga MarketsŚroda, ósmego czerwca wydaje się być zwykłym dniem. Inwestorzy poznali już cenotwórcze wydarzenia jakie miały miejsce w nocy i pozajmowali już odpowiednie pozycje. Coś jednak dziwnego dzieje się na rynku europejskich obligacji korporacyjnych, co świadczy o tym, że Europejski Bank Centralny rozszerzył prowadzony przez siebie program skupu aktywów. Źródła bliskie EBC potwierdzają te rewelacje.


Gdy EBC ogłosiło zamiar dołączenia do puli skupowanych aktywów obligacji korporacyjnych na rynku zawrzało. Inwestorzy poszukiwali informacji i wskazówek, które naprowadziłyby na tok myślenia Mario Draghiego, lecz głównym scenariuszem pozostawał skup jedynie tych papierów, które cechują się najwyższymi ratingami. Obecnie źródła bliskie EBC potwierdzają – skup obligacji korporacyjnych w ramach europejskiego QE rozpoczął się właśnie dziś.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak donoszą agencje prasowe, EBC zamierza dziś wydać 3 miliony euro na zakup obligacji takich spółek jak francuska Engie SA, hiszpańska Telefonica SA czy papierów największego włoskiego ubezpieczyciela Assicurazioni Generali SpA.

Nie możemy być jednak pewni tego, że dziś zostaną zakupione papiery dłużne jedynie tych trzech spółek. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jednak EBC będzie starało się skupić jak najwięcej. Mówi się, że Bank zamierza skupować obligacje wartości 5 mld EUR miesięcznie. Gdyby okazało się, że ta kwota nie zostanie osiągnięta, oznaczałoby to swoistą porażkę Mario Draghiego.

Inwestorzy europejskiego rynku papierów dłużnych zauważyli juz wczoraj znaczny spadek kosztów zadłużenia do poziomu 0,98%. To wartość niewidziana od ponad roku – komentuje Bank of America Merrill Lynch.

Bloomberg wylicza, że EBC ma do dyspozycji obligacje 1050 różnych spółek. Wartość wszystkich z nich szacowana jest na niewiele ponad 620 mld EUR. EBC zamierza opublikować listę skupionych obligacji dopiero 18 lipca. Po tej dacie, lista będzie aktualizowana w każdy poniedziałek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here