Naga MarketsrumuniaUrzędnik rumuńskiego banku centralnego stwierdził, że kryptowaluty nie zastąpią walut emitowanych przez banki centralne. Wiadomość została opublikowana w lokalnych mediach w Business Review 16 kwietnia.

Daniel Daianu, członek Rady Administracyjnej Rumuńskiego Banku Narodowego (BNR),  wypowiedział się na temat przyszłości i roli kryptowalut we współczesnej i przyszłej gospodarce. Powiedział dokładnie:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Moim zdaniem są to aktywa finansowe, a nie kryptowaluty, i nie będą w stanie spełnić podstawowych ról walutowych. […] Kryptowaluty nigdy nie będą mogły zastąpić waluty wydanej przez bank centralny. Banki centralne mogą mieć walutę cyfrową, ale to bank wyemituje ją również, a banki komercyjne otrzymają walutę cyfrową, która może się pomnożyć. Zgadzam się jednak, że nowe technologie prowadzą do dezintermediacji, a ta cecha decentralizacji pokazuje nam zalety sieci”.

Regulacje rynku

Rumunia – na terenie której od 2014 r. działa pierwszy oddział amerykańskiej organizacji non-profit Bitcoin Foundation w Europie Wschodniej – opublikowała w lipcu 2018 r. projekt rozporządzenia w sprawie nagłych wypadków, które reguluje emisję pieniądza elektronicznego.

Projekt opisywał pieniądz elektroniczny jako „wartość pieniężną przechowywaną elektronicznie (…), reprezentującą roszczenie wobec emitenta wydane po otrzymaniu środków w celu przeprowadzenia transakcji płatniczych i zaakceptowane przez osobę inną niż emitent pieniądza elektronicznego”.

Niedawny raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) ujawnił, że co najmniej 40 banków centralnych na całym świecie prowadzi projekty badawcze i programy pilotażowe z technologią blockchain, które mają na celu rozwiązanie takich kwestii, jak włączenie finansowe, wydajność płatności i bezpieczeństwo cybernetyczne. WEF dostarczył dziesięć przypadków użycia dla rozproszonej technologii księgowej w bankach centralnych, w tym między innymi w rozwoju waluty detalicznej banku centralnego.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here