Naga MarketsNie tylko na głównych indeksach widać szał ciągłych wzrostów. Jak widać podczas poniedziałkowych notowań rynek rudy żelaza generuje blisko 10 procentowy wzrost skacząc do zakresu ponad 204 dolarów za tonę. Uczestnicy rynku nie potrafili wskazać przyczyny poniedziałkowych wzrostów, ale wymieniali kilka bieżących trendów, w tym optymizm, że banki centralne utrzymają wspierającą politykę, nawet gdy światowa gospodarka się odbuduje.

  • Ceny rudy żelaza gwałtownie rosną, ponad 10 procent podczas sesji
  • Kontrakty futures przekraczają już zakres 204 dolarów za tonę
  • Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że słabe dane o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych stały się argumentem za zwiększeniem bodźców
  • Globalny wzrost gospodarczy łączy się z ograniczeniem presji płacowej i gołębią postawą Rezerwy Federalnej

Ruda żelaza oraz miedź zyskują podczas poniedziałkowej sesji

Podczas poniedziałkowej sesji ruda żelaza pokonuje barierę 204 dolarów za tonę, pierwszy raz od lat. W tym wypadku również generowany wzrost liczy już ponad 10 procent, czego jak dotąd nie udaje się potwierdzić w danych, które mogłyby tak mocno wspierać ten rynek. W przypadku miedzi jako jeden z głównych powodów można podać, iż oczekiwania, że Chiny zaostrzą przepisy dotyczące ochrony środowiska, dodatkowo wzmocniaja bycze nastawienie do miedzi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodatkowo wzrosty podsyciły spekulacje, że producenci stali mogą przeładować zakupy rudy żelaza, zanim zaczną obowiązywać nowe ograniczenia. Jak podają analitycy Commonwealth Bank of Australia – sektor rudy żelaza “jest bardzo, bardzo gorący” a podaż wciąż nie jest w stanie sprostać temu silnemu popytowi.

wykres Kontrakty terminowe na Rude Żelaza 10.05.2021
Kontrakty terminowe na Rude Żelaza 10.05.2021

Jak wiemy miedź jest często postrzegana jako barometr zdrowia światowej gospodarki. A ta, wzrasta aż o 2,1% do rekordowego poziomu 10 639 dolarów za tonę na Londyńskiej Giełdzie Metali. Według analiz podmiotów na co dzień przyglądających się metalom – boom na rudę żelaza pojawia się głównie przez to, że chińscy producenci stali utrzymują produkcję na poziomie powyżej 1 miliarda ton rocznie, pomimo szeregu ograniczeń produkcji mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie podaży.

Wiadomym jest, że taka informacja podwyższa cenę metalu i nadal rynek ten może znajdować się w tendencji wzrostowej w kolejnych tygodniach. Choć obecne poziomy już wydają się nierealne to dotarcie do poziomów takich jak 11 tyś. czy 11.300 dolarów może być tylko kwestia paru tygodni dalszego wzrostu.

Podobnie sytuacja ma się z rynkiem ropy naftowej. Ceny ropy naftowej typu WTI zyskały w poniedziałek po tym, jak największy rurociąg paliwowy w USA został zamknięty z powodu cyberataku ransomware. Colonial Pipeline, który transportuje 2,5 mln baryłek paliwa dziennie, wstrzymał wszystkie operacje po piątkowym ataku i był wspomagany przez Biały Dom, aby rozwiązać problemy z dostawami.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here