Naga MarketsRubel zbliża się do marcowych minimów. Kurs USD/RUB traci we wrześniu 7,5%Po prawie trzymiesięcznym odrabianiu strat, w czerwcu rosyjski rubel ponownie zaczął tracić. Pod koniec września deprecjacja waluty największego państwa na świecie przyspieszyła, a analityk Citi przewiduje dalsze spadki.

  • Dwa ruble dzielą kurs USD/RUB od marcowych maksimów.
  • Centralny Bank Federacji Rosyjskiej sprzeda waluty zagraniczne o łącznej wartości 2 miliardów dolarów.
  • Rubel stracił w tym roku 22,5%.

Sankcje mocno uderzają w rubla

Ivan Tchakarov, analityk moskiewskiego oddziału Citi, już w lipcu przewidział znaczne osłabienie rubla. Według jego ówczesnych prognoz, nowe sankcje nałożone na Rosję miały doprowadzić kurs USD/RUB do marcowego maksimum, kiedy to gwałtowny spadek cen ropy i początek pandemii ciągnął rosyjską walutę w dół. We wtorek do pobicia rekordowego poziomu 81,27 brakuje tylko lekko ponad 2 rubli.

Premia za ryzyko zawarta w kursie USD/RUB jest nadal niższa od poprzednich rekordowych wartości, co wskazuje na możliwość dalszej krótkoterminowej presji. – uważa Tchakarov.

Jak podaje Bloomberg, Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zamierza zwiększyć program sprzedaży zagranicznych walut do 2 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Zobacz również: Kurs dolara traci na fali niepewności przed I debatą prezydencką. EUR/USD testuje 1,1700

Ogłoszenie sprzedaży powinno pomóc rynkowi zacząć się stabilizować, ale jeszcze nie wyszliśmy z tarapatów. Wolumen nie jest decydujący. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Yury Tulinov, analityk Rosbank.

Rubel “walutą strachu”

Jak zauważa firma konsultingowa Macro-Advisory, rubel stracił w tym miesiącu już 7,5%, a także 22,5% w ciągu ostatniego roku.

W tej chwili ruch rubla nie ma nic wspólnego z ropą naftową, ani z żadnymi względami ekonomicznymi: rubel stał się walutą strachu. Wątpimy, aby jakakolwiek forma dobrej wiadomości cofnęła rubel w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ nagromadzenie negatywnych czynników jest po prostu zbyt przytłaczające. – uważają eksperci.

Z tą opinią zgadza się Tchakarov, który sądzi, że rosyjski bank centralny nie ma dużego pola do działania. W Rosji odnotowano już prawie 1,17 miliona zakażeń COVID-19, co tylko pogłębia strach inwestorów.

Bank Rosji nie może zrobić zbyt wiele, aby zająć się słabnącą walutą. Najbardziej prawdopodobnym natychmiastowym działaniem byłoby wysłanie wyraźnego sygnału, że obecny cykl obniżania stóp procentowych zakończył się. – twierdzi Tchakarov.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/RUB w 2020 roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here