Naga MarketsRosyjska waluta od początku tego roku traci w stosunku do dolara już ponad 17,7%. Za zwiększoną podaż do tej pory odpowiadały groźby amerykańskich sankcji, później w grę weszła również awersja do ryzyka (a więc i do walut gospodarek wschodzących) i same działania rosyjskiego banku centralnego wyprzedającego dolary i wspierającego spadki rubla. Czy USDRUB może powrócić powyżej poziomu 70,00? 


Ostatni raz tak dużo rubli za jednego dolara płacono w 2016 roku, a analizując obecną sytuację fundamentalną jak i techniczną można podejrzewać, że dalsza podróż USDRUB na północ jest jedynie kwestią czasu.

Obawy agencji Moody’s związane z tureckim sektorem bankowym były, zdaniem ekspertów ankietowanych przez Reuters jednym z kluczowych powodów dzisiejszych spadków wyceny rosyjskiej waluty. Nie jest ona nadzwyczaj głęboka – USDRUB zyskuje zaledwie 0,2%, lecz na wykresie pary powoli rysuje się formacja chorągiewki, która zazwyczaj zwiastuje kontynuację trendu. 

Również wycofanie się Władimira Putina z niepopularnej reformy rosyjskiego systemu emerytalnego nie przeszło bez echa. Inwestorzy odczytali złagodzenie planowanych zmian w ustawie jako czynnik zmniejszający poziom wewnętrznego ryzyka politycznego – przekonuje w rozmowie z Reuters Kirill Tremasov, były przewodniczący Departamentu Prognoz rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

W poniedziałek weszły w życie sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone w związku z atakiem jakiego dokonano na terenie Wielkiej Brytanii, a w wyniku którego śmierć poniósł były agent rosyjskiego wywiadu. Druga tura restrykcji wejdzie w życie za 90 dni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here