Naga MarketsJak Putin rozwiąże obecne problemy gospodarcze Rosji?
Jak Putin rozwiąże obecne problemy gospodarcze Rosji?

Rosyjski rubel (RUB) osiągnął dzisiaj najniższy kurs w stosunku do euro (EUR) od czasu utworzenia wspólnej waluty w 1999 roku. We wczesnych godzinach handlu za jedno euro musieliśmy zapłacić 54 ruble. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w historii i jest efektem trwających od kilku miesięcy osunięć waluty Federacji Rosyjskiej.


Jak podaje Business Insider, nagły spadek wartości rubla jest spowodowany załamaniem na rynku ropy. Cena brent crude spadła z czerwcowych szczytów (115USD/baryłka) do 86USD/baryłka podczas wczorajszej sesji. Osunięcie bardzo silnie odbić może się na sytuacji gospodarczej Rosji, która jest mocno uzależniona od przychodów generowanych przez eksport ropy (stanowią one ważną część rokrocznego budżetu).

EUR/RUB wybija nowe szczyty - rekordowe poziomy od momenty powstania euro
EUR/RUB wybija nowe szczyty – rekordowe poziomy od momenty powstania euro

Potwierdza to nasze prognozy z zeszłego tygodnia kiedy informowaliśmy Was, że zbyt mocne przywiązanie Federacji Rosyjskiej do eksportu gazów i ropy może w najbliższych miesiącach odbić się bardzo negatywnie na państwowym PKB:

Zobacz również: Jeżeli ceny ropy spadną, Rosja upadnie razem z nimi                                

Kreml przyznał się, że będzie w stanie zmieścić się w założeniach budżetowych i pokryć wszystkie zobowiązania jeżeli cena baryłki ropy nie zejdzie poniżej 90 dolarów. Każdy dolar odjęty od tej sumy zmusza rząd do pożyczenia większej ilości pieniędzy lub wyraźnego cięcia wydatków budżetowych.

Rosja jest w stanie realizować założenia budżetowe, jeżeli cena baryłki nie spadnie poniżej 90USD
Rosja jest w stanie realizować założenia budżetowe, jeżeli cena baryłki nie spadnie poniżej 90USD

Jeszcze w piątek rosyjski minister finansów przedstawiając wstępny plan budżetowy na okres 2015-2018 prognozował, że w tym czasie baryłka ropy kosztowała będzie 100 dolarów – sugerował się tutaj „alternatywną rzeczywistością gospodarczą”. Obecnie szuka natomiast sposobów do obcięcia planowanego budżetu o ponad 10% w celu kompensacji niższych od zakładanych przychodów z eksportu ropy.

Niepewność rynkowa bardzo źle działa również na inne sektory rosyjskiej gospodarki. Zagraniczny kapitał ucieka z kraju strumieniami. W pierwszych 9 miesiącach 2014 roku odpływy wyniosły 85 miliardów dolarów. Stawia to rubla w sytuacji podbramkowej, spychając w dół jego wartość w stosunku do innych dużych walut. Bank centralny próbując ratować rubla w samym tylko październiku wydał 15 miliardów USD na zastopowanie spadków.

Jak widać działania te na razie nie przynoszą skutków. Czy Rosja rzeczywiście znajdzie się w recesji?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here