Naga MarketsNBP publikuje raport z którego jasno wynika, że stronimy od papierów wartościowych.Początek tygodnia był dla złotego bardzo udany. Polska waluta wyraźnie zyskała względem słabego euro. Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jeszcze z udziałem Marka Chrzanowskiego, który złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka tego ciała.


Jaką decyzję podejmie RPP?

Analitycy rytnkowi są przekonani, że Rada nie zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Zdanie to potwierdza dr Przemysław Kwiecień, główny analityk i ekonomista X-Trade Brokers (XTB). 

Te artykuły również Cię zainteresują
“Rada Polityki Pieniężnej jest w dość komfortowej sytuacji  – jakikolwiek ruch na poziomie stóp procentowych spotkałby się z uzasadnioną krytyką, dlatego też najlepiej jest ich nie zmieniać. Patrząc na podstawowe parametry w ostatnim czasie można mówić o pogorszeniu perspektyw, szczególnie wzrostu” – komentuje Kwiecień.

Rada decyzję podejmować będzie jeszcze z Markiem Chrzanowskim, który złożył rezygnację. Nie powinno to jednak ani zakłócić funkcjonowania Rady (wystarczy 5 członków, aby decyzja była wiążąca), ani nie zmieni układu sił, a tym samym perspektyw dla stóp procentowych.

Co dalej z PLN?

Złoty zyskuje od początku tygodnia, wykorzystując słabość euro. Rynki spekulują, że EBC mógłby już w ten czwartek ogłosić przedłużenie swojego programu skupu obligacji, co wywiera presję na wspólną walutę. Z kolei nie widać strachu przed decyzją Moody’s (piątek), mimo iż obniżenie ratingu wydaje się nam realne. Dziś na szerokim rynku ważna będzie publikacja indeksu ISM dla sektora usług w USA.

Ostatnie dane z USA nieco rozczarowały. O ile raport z rynku pracy był mieszany, o tyle spadek wskaźnika ISM dla sektora przemysłowego o ponad 3 pkt. może budzić spore obawy o powrót amerykańskiej gospodarki na ścieżkę szybszego wzrostu, na co liczy Fed. Usługi mają jednak większe znaczenie, dlatego dzisiejsze dane będą ważne dla dolara. Publikacja o godzinie 16:00.

EUR/PLN D1 – seria pin barów, o których wspominaliśmy w zeszłym tygodniu w końcu przynosi efekt i Eurozłoty zaczyna się silniej osuwać od sierpniowych szczytów.
EUR/PLN D1 – seria pin barów, o których wspominaliśmy w zeszłym tygodniu w końcu przynosi efekt i Eurozłoty zaczyna się silniej osuwać od sierpniowych szczytów.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here