Naga MarketsAdam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas listopadowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych do 1,25 proc. z 0,5 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to już druga podwyżka stóp procentowych z rzędu. W reakcji na to wydarzenie polski złoty zyskuje w stosunku do popularnych walut jak euro, frank szwajcarski, funt czy dolar amerykański.

RPP podjęła zdecydowane działania 

Analitycy i ekonomiści oczekiwali, że podczas listopadowego posiedzenia RPP podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Najbardziej śmiałe projekcie wskazywały na ich wzrost o 100 pb. Rada zdecydowała się więc, że “krakowskim targiem” podniesie stopy proc. o 75 punktów bazowych.Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna wzrosła do 1,25% z 0,50%
  • stopa lombardowa wzrosła do 1,75% z 1,00%
  • stopa depozytowa wzrosła do 0,75% z 0,00%
  • stopa redyskonta weksli wzrosła do 1,30% z 0,51%
  • stopa dyskontowa weksli wzrosła do 1,35% z 0,52%

Na uwagę zasługuje fakt, iż dzisiejsza podwyżka stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego jest najwyższą podwyżką od sierpnia 2000 r. 

– W Polsce trwa ożywienie aktywności gospodarczej. Nadal poprawia się sytuacja na rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w spadku bezrobocia i wyraźnym wzroście przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć istotnym czynnikiem ryzyka jest wpływ pandemii na gospodarkę, a także oddziaływanie ograniczeń podażowych oraz wysokich cen surowców energetycznych na globalną koniunkturę – wskazuje RPP w komunikacie po listopadowym posiedzeniu.

Po godzinie 16:00 rozpoczęła się także konferencja prasowa z udziałem prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego:

RPP poskromi inflację? 

Dzisiejsza decyzja RPP jest reakcja na najwyższy od ponad 20 lat wzrost inflacji konsumenckiej. Przypomnijmy bowiem, że z raportu GUS wynika, iż ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku br. aż o 6,8 proc., co jest najwyższym odczytem od maja 2001 roku.

Mimo dzisiejszej, zdecydowanej podwyżki stóp proc., w komunikacie po listopadowym posiedzeniu Rada powtórzyła, że podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw. Dodatnio na dynamikę cen oddziałuje jednak także trwające ożywienie gospodarcze, w tym popyt stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych.

Rada przyznaje jednak, że obserwowany w bieżącym roku istotny wzrost światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, a także przedłużające się globalne zaburzenia podażowe spowodowały podwyższenie prognoz inflacji na najbliższe kwartały na świecie i w Polsce.

– Przy oczekiwanej kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz korzystnej sytuacji na rynku pracy tworzyłoby to ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP – czytamy w komunikacie RPP.

Prezes Glapiński o inflacji 

Jeszcze przed samą decyzją, ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju przypomnieli jak na temat inflacji i poziomu stóp procentowych wypowiadał się w ostatnim czasie prezes NBP i przewodniczący RPP prof. Adam Glapiński. Grafika ta idealnie obrazuje jak zmienna potrafi być w swych komunikatach i decyzjach Rada.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji livechat | cdprojekt akcje | najniższy kurs franka | kurs korony norweskiej złoty | intercars akcje | amica akcje prognozy | wig20 notowania | długoterminowa prognoza kursu dolara |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułOT Logistics wychodzi na prostą. Rozmowa z prezesem spółki, Konradem Hernikiem
Następny artykułStracił 200 BTC bo zaufał “opiekunowi klienta” Coinbase
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here