Naga MarketsRPP zaskoczyła rynki, kurs złotego jednak niewzruszony, twierdzi Stajniak (XTB)
Michał Stajniak, XTB

28 maja RPP zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 40 punktów bazowych do poziomu 0,1%, co czyni je najniższymi w historii. Najbardziej odczuje to z pewnością sektor bankowy, co rodzi pytania jak poradzi sobie m.in. polska giełda? Rodzima waluta wydaje się być bowiem niewzruszona kolejnym cięciem stóp. O perspektywach stojących przed polskimi aktywami opowiada Michał Stajniak, analityk XTB.

  • Indeks WIG20 w maju zyskiwał 4,5%, a pod koniec ubiegłego miesiąca poruszał się na najwyższych poziomach od ponad dwóch miesięcy
  • Polski złoty do ważonego koszyka walut ciągle rośnie i w poniedziałek pogłębia kilkudziesięciodniowe maksima
  • Goldman Sachs twierdzi, że RPP może nadal ciąć stopy

„Śliskie tłumaczenie” RPP, rynek zaskoczony decyzją o obniżce stóp

Po cięciu stopy kształtują się następująco: stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej. Chociaż na rynku złotego oraz GPW nie było widać silniejszej reakcji na decyzję, to zdaniem Michała Stajniaka, ruch nadal był zaskoczeniem dla rynków:

Te artykuły również Cię zainteresują
– Tłumaczenie RPP, dlaczego zdecydowała się na taki krok było dosyć śliskie. Pytanie, czym teraz bank centralny powinien się przejmować: czy złym stanem gospodarki, czy jednak inflacją. Jeżeli chodzi o komunikat, bank wskazuje na to, że powodem obniżki była obawa przed wyjściem z celu inflacyjnego – komentował analityk XTB.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here