Naga Markets– Ostatnie działania RPP powinny zakończyć cykl luzowania. Obecne nastawienie RPP sugeruje przy tym, że Rada będzie chciała wspierać polską gospodarkę niskimi stopami procentowymi jak najdłużej (…) zakładamy, że stopy pozostaną w pobliżu zera, a Rada nie będzie się spieszyć z normalizacją polityki w najbliższej przyszłości – napisała w czwartkowej nocie ekonomistka Raiffeisen Bank International Dorota Strauch.

  • Stopy proc. NBP najniżej w historii
  • To koniec obniżek stóp proc.
  • Stopy proc. NBP pozostaną w pobliżu zera przez dłuższy czas

Stopy proc. RPP najniżej w historii

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w trakcie którego instytucja zdecydowała się na kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że po tym jak przez pięć lat stopy utrzymywane były na niezmienionym poziomie, było to już trzecie ich cięcie w ciągu ostatnich miesięcy. Decyzja ta jest niezwykle zaskakująca, gdyż zdecydowana większość analityków i ekonomistów oczekiwała, że RPP powstrzyma się od kolejnego luzowania polityki pieniężnej.

Oznacza to, że przynajmniej oficjalne stopy proc. wciąż nie są ujemne. Znalazły się one jednak na najniższych poziomach w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%.

RPP zakończyła cykl obniżek stóp proc.

Zdaniem Doroty Strauch, ekonomistki Raiffeisen Bank International ostatnie działania RPP powinny zakończyć cykl luzowania. Obecne nastawienie RPP sugeruje przy tym, że Rada będzie chciała wspierać polską gospodarkę niskimi stopami procentowymi jak najdłużej. Będzie to wspierać finansowanie ogromnego luzowania fiskalnego w tym roku, ale jednocześnie pojawi się presja na zyskowność banków. Choć komunikat po majowym posiedzeniu RPP nie zawiera żadnego konkretnego wskazania, czy RPP zakończyła cykl obniżek, zakładamy, że stopy pozostaną w pobliżu zera, a Rada nie będzie się spieszyć z normalizacją polityki w najbliższej przyszłości.

Wskazała ona także, że po dojściu do granic konwencjonalnych działań, w przypadku drugiej fali epidemii, polityka monetarna będzie musiała być coraz bardziej niestandardowa.

Podobnego zdania jest także jeden z członków Rady, który powiedział agencji Reuters, że stopy proc. powinny pozostać bez zmian na dłużej:

Decyzja RPP była lekkomyślna

Warto w tym miejscu przypomnieć, że ostatnia decyzja RPP spotkała się z krytyką ze strony byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Marek Belka uważa, że obniżka stóp procentowych była lekkomyślna.

Marek Belka

– Polska gospodarka nie wyróżnia się negatywnie, by usprawiedliwić tak drastyczne posunięcie – wręcz przeciwnie. Stopy proc. są zbyt niskie z punktu widzenia stabilności systemu bankowego. To cięcie jest poza wszelkim zrozumieniem – komentował dwukrotny wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów.

Autor poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs franka (CHF/PLN) i dolara w górę o 1,3%! Złoty traci do euro i funta
Następny artykułDawid Augustyn: Giełda „odkleiła się” od realnej gospodarki. Optymizm nieuzasadniony
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here