Naga MarketsAdam Glapiński, prezes NBP

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dni było ubiegłotygodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w trakcie którego decydenci niespodziewanie podjęli decyzję o podwyższeniu stóp procentowych. Było to o tyle zaskakujące, że dotychczas szczycili się oni stabilnością prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej, w efekcie czego rodzimi przedsiębiorcy mogli spokojnie rozwijać swoje biznesy nie martwiąc się przy tym o nagły wzrost kosztów związanych z utrzymaniem długu. Po październikowym posiedzeniu RPP wszystko się jednak zmieniło.

Inwestorzy pozbywają się obligacji skarbowych 

Ekonomiści dostrzegają, że nie sama decyzja o podwyżce stóp procentowych przez RPP może być dla rynków najważniejsza, lecz komunikacja, w jaki sposób zostało to przeprowadzone, zakomunikowane i co po tym wszystkim wydarzyło się dalej.Jeszcze przed posiedzeniem RPP część członków Rady za prawie niemożliwe uważała bowiem poparcie przez siebie wniosku o podwyżkę stóp proc. w październiku, twierdząc, że warto utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie nie tylko do końca tego roku, lecz także przez jakąś część roku następnego

Ta nagła zmiana zdania i późniejsze wypowiedzi przedstawicieli RPP, że mimo wcześniejszych zapewnień, decyzja o podwyżce stóp proc. była uzasadniona doprowadzały do wzrostu niepewności wśród inwestorów.

Zobacz także: Zmienił zdanie ws. stóp proc. bo… doświadczenie inwestycyjne go tego nauczyło

– Po ostatniej podwyżce inwestorzy nie wiedzą dziś, czy była to podwyżka jednorazowa, czy może początek cyklu i za chwilę pojawią się kolejne – wskazuje Rafał Hirsch na łamach Business Insidera.

Tak słaba komunikacja z rynkiem ze strony Rady Polityki Pieniężnej sprawiła, że obligacje polskiego rządu tracą na wartości najszybciej od paru lat.

Taka niepewność budzi nerwowość i w efekcie rośnie z ich [inwestorów – red.] strony podaż obligacji, co obniża ich ceny, a jednocześnie podnosi ich rentowność – w ten sposób rynkowe stopy procentowe rosną nawet bardziej niż te oficjalne w NBP – dodaje Rafał Hirsch.

invest

W równie szybkim tempie rosną także stopy procentowe na rynku międzybankowym. Stawka WIBOR 3M, a więc stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym, od której uzależnione jest oprocentowanie wielu kredytów dla gospodarstw domowych, wzrosła bowiem do poziomu 0,66 proc..

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż kontrakty na WIBOR 3M pokazujące, na jakim poziomie powinien się on znajdować w przyszłości, wskazują, że za rok może on osiągnąć nawet poziome 2,5 proc., co znacząco przewyższa nawet poziomy sprzed pandemii.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda benefit | akcje pgnig cena | dolar nowozelandzki kurs | kurs dolara australijskiego wykres | cdr notowania | dom development kurs | kruk akcje opinie | akcje pgnig najnowsze wiadomosci |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułPZU w stronę 40,50 zł. Spółka korzysta na podniesionych stopach procentowych
Następny artykułTen Square Games stracił wczoraj prawie 20%! Wartość obrotu na akcjach spółki wyniosła 150 mln zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here