Naga MarketsW dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w maju na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Zobacz także: inflacja CPI rośnie najszybciej od listopada 2012 roku

Źródło: nbp.pl

Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Choć decyzja w sprawie stóp zapadła kilka minut po godz. 13:00, to jednak towarzysząca jej konferencja prasowa RPP, na której przedstawione zostanie uzasadnienie decyzji Rady rozpocznie się standardowo po godzinie 16:00. Przebieg tego wydarzenia będzie można śledzić na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Taki przebieg posiedzenia prognozował na antenie Comparic24.tv analityk Tickmill, Marcin Kiepas:

Niezwykle interesujące mogą okazać się komentarze dot. przyszłej ścieżki polityki pieniężnej. Warto bowiem przypomnieć, że stanowiska poszczególnych członków Rady są w tej kwestii dość mocno podzielone.

Mimo, że jeszcze na początku czerwca br. prezes RPP przyznał, iż nic nie zapowiada zmiany stóp procentowych i może tak się zdarzyć, że do końca tej kadencji Rada stóp nie zmieni. One są takie, jakie powinny być. Nie ma podstaw do obniżek, nie ma podstaw do podwyżek, to jednak stanowiska niektórych członków RPP wskazują zupełnie co innego.

Eugeniusz Gatnar przyznał 17 czerwca br., że wypowiedzi członków RPP sygnalizują, iż utrzymanie stóp procentowych do końca kadencji RPP, czyli do 2022 r., będzie trudne. Wskazał on także, że być może już jesienią tego roku warto będzie rozważyć wniosek o ewentualną podwyżkę stóp proc.

Jeszcze inne zdanie ma natomiast Eryk Łon, który zamiast ewentualnej podwyżki stóp procentowych bardziej skłania się ku ich obniżce:

Polski złoty najsilniejszy od maja 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że wskutek ostatnich spadków kurs osunął się w rejon niezwykle istotnej strefy wsparcia. Trwałe pokonanie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do zdecydowanie większej wyprzedaży wspólnej waluty. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejszą reakcję popytową, niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy świadkami jakiegoś odreagowania.

Wprowadzenie do inwestowania – zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: EUR/USD, NZD/USD, GBP/CHF
Następny artykułDM mBanku podnosi cenę docelową dla PKO BP do 47,17 zł za akcję
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here