Naga Markets

Notowania EUR/PLN oscylują w okolicach 4,57 zł

Gdyby RPP wróciła do kroku o 100 bps, wówczas taka decyzja byłaby wsparciem dla złotego – przynajmniej w krótkim terminie.

EUR/PLN mógłby w takim scenariuszu przetestować ponownie poziom 4,56 a USD/PLN ponownie zejść do 4,25. Nie jest wykluczone, że „jastrzębia” niespodzianka mogłaby spowodować, że te poziomy zostałyby przekroczone przez kurs.W przypadku jeśli Rada nie zaskoczy i podwyżka wyniesie oczekiwane przez większość analityków 75 bps. wówczas decyzja dla PLN może być neutralna. Nie można również całkowicie wykluczyć ruchu o jedyne 50 bps. Rynek taką zmianę uznałby za rozczarowanie, co mogłoby wpłynąć na deprecjację PLN.

Podwyżki stóp w Polsce mocno wpłynęły na rynek kredytów hipotecznych. Liczba przyznanych kredytów zmalała w kwietniu o 38,7 proc. rok do roku. Zdolność kredytowa Polaków obniżyła się, co jest już widoczne w dostępnych danych.

Dodatkowo w ostatnim czasie poznaliśmy fatalne dane na temat PMI dla przemysłu. Wskaźnik spadł do poziomu 48,2 pkt., czyli poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Widać, że rozwój gospodarczy w II kwartale spowalnia.

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here