Alfa Forex

Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus przed publikacją nie zakładał jakiegokolwiek ruchu na stopach.

Okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Choć decyzja w sprawie stóp zapadła już o godz. 12:40, to jednak towarzysząca jej konferencja prasowa RPP rozpocznie się standardowo po godzinie 16:00.

Zgodnie z prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się w styczniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Źródło: nbp.pl

Wysokość oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej od 01 stycznia 2018 roku wynosi 0,5%.

Konferencja prasowa, na której przedstawione zostanie uzasadnienie decyzji Rady, odbędzie się dziś o godzinie 16:00. Przebieg tego wydarzenia będzie można śledzić na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 do 4,0%

Jeszcze w październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrośnie w 2018 roku o 3,6% a w 2019 r. o 3,4%. Zgodnie z najnowszym raportem, prognozy te zostały zrewidowane do poziomów 4,0% w 2018 r. i 3,5% w 2019 r.

“Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji” – napisano.

Co dalej z PLN?

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że na skutek trwających od ubiegłego piątku wzrostów kurs dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) 3.52, gdzie w dniu dzisiejszym pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Osłabienie dolara wspierała również informacja o ograniczeniu przez Chiny skupu amerykańskich obligacji. Zdaniem tamtejszych urzędników obligacje rządowe USD stają się coraz mniej atrakcyjne a napięcia handlowe z USA mogę stanowić powód do spowolnienia bądź całkowitego zaprzestania kupowania amerykańskich obligacji.

Jak już wcześniej komentował główny ekonomista X-Trade Brokers, dr Przemysław Kwiecień, polska waluta pozostawała wczoraj pod umiarkowaną presją, co część mediów usilnie próbowała przypisać rekonstrukcji rządu. Prawda jest jednak taka, że delikatne umocnienie dolara na rynkach globalnych (po wcześniejszym dużym umocnieniu, które wysłało złotego na wieloletnie szczyty wobec głównych walut) zaowocowała korektą na wszystkich rynkach walut wschodzących. Dziś na rynku obserwujemy stabilizację, a ważniejsze dane publikowane będą pod koniec tygodnia i one powinny przesądzić o dalszych tendencjach.

USDPLN Daily
STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here